July 13, 2024
Eurovision 2022 Temsilci 2022 Yunanistan

Yunanistan’ı Amanda Tenfjord temsil edecek

Yunanistan’ı Amanda Tenfjord temsil edecek

Yunanistan devlet kanalı ERT, geçtiğimiz aylarda beş Eurovision adayını halka sunmuştu ve beş adaydan Amanda Tenfjord Yunanistan’ı Eurovision’da temsil etme hakkı kazandı.

Amanda Yunanistan’ı bu yıl söz müziği ve bestesi kendisine ait olan ballad bir şarkıyla temsil edecek. Şarkıyı, uzun süren ilişkisini sonlandırdiktan sonra yazdı.

Şarkının yapımı ve orkestra şefliği Norveçli bir müzisyen olan Bjørn Helge Gammelsæter ait. Eurovision’daki sahne performansı ise Fokas Evangelinos’e ait olacak.

“Amanda’yı gördüğüm ve şarkısını duyduğum ilk andan itibaren, Eurovision’un talep ettiği bu eşsiz ve özel şeye sahip olduğunu hissettim. Amanda’nın kendine has bir güzelliği ve çekiciliği var, onu ilk gördüğünüz andan itibaren sizi kendine çeken bir çekicilik varken, şarkısı çok özel bir sahneye yol açabilecek güçlü duygular yaratıyor.”

Şarkının klip yönetmeni ise daha önce Stefania ile çalışan Costas Karydas olacak.

Amanda kimdir?

24 yaşındaki oyuncu Yunanistan’da doğdu ve daha sonra ailesiyle birlikte Norveç’e taşındı. Sekiz yaşında piyano çalmaya başladı.

İlk albümü ‘First Impression’ müzik otoriteleri tarafından olumlu eleştiriler aldı ve ikinci albümdeki “Then O Fell In Love” şarkısı, 20 haftadan fazla bir süre Norveç’in resmi Top 10 listesinde kaldı.

Şarkı, 2020 yılında Netlfix’te yayınlanan “Spinning Out” adlı filmde yer aldı. Aynı zamanda tıp okuyan Amanda stajını covid-19 hastalarının yattığı bir hastanede yapıyor.

Photo by: amandatenfjord.no