Aline Lahoud Eurovision ile ilgili konuştu

Aline Lahoud Eurovision ile ilgili konuştu

2005 yılında Aline Lahoud “Quand Tout S’Ensuit” adlı şarkısıyla şarkısıyla Lübnan’ı temsil etmeye hazırlanırken devlet kanalı Télé Liban Israil nedeniyle yarışmadan çekilmişti.

Şarkıcı verdiği bir röportajda ülkesinin yarışmaya kısa bir zaman kala çekilmesine çok üzüldüğünü söyledi.

“2005 yılında ülkemi temsil etmenin bende peri masalı etkisi oldu. Yarışmadan çekilmek beni mahvetti çünkü rüyamın kaybolduğunu gördüm. Yarışmadan ayrılmamayı umuyordum, ancak yine ülke yasalarına ve gerekçelerine saygı duydum.”

2005 yılında Eurovision’u kazanan “My Number One” şarkısı ile ilgili konuştu.

“My Number One, tüm dünyada hepimizin sevdiği bir hit ve büyük bir başarıydı. Evet, sanırım kazanan ben olabilirdim çünkü şarkım hemen hemen herkes üzerinde güçlü bir etki yarattı ve bugüne kadar dünyanın her yerinden çok sevdiklerini ve unutamayacaklarını söyleyerek mesajlar almaya devam ediyorum. O zamanlar benim için beklenmedik ve yeni bir şeydi. Helena’nın o zamanlar modern ve Yunan tarzını harmanlayan parlak bir fikri olduğunu söyleyebilirim.”

Eurovision’u takip etmeye çalışıyor.

“Eurovision’u olabildiğince takip ediyorum ama normal bir şekilde değil. Hala Conchita Wurst etkisindeyim.”

Bu yaz Lübnan’da yaşanan patlama ile ilgili konuştu.

“Lübnan halkı cesaretleri ve hayata olan sevgileriyle tanınırlar… Anka kuşu gibi her zamanki gibi küllerinden doğacaklar ve sevdiklerine daha iyi bir gelecek sağlamak için ülkelerini yeniden inşa edecekler.”

Şarkıcı Lübnan ve İsrail arasında yapılan barış anlaşmasının ardından Lübnan’ın olası bir katılımı durumunda yeniden Eurovision’a katılabileceğini söyledi.

Ağustos ayında Lübnan Sanayicileri Derneği Başkanı Fadi el-Cemil bugün verdiği bir röportaj sırasında ”Lübnan’ın Eurovision Şarkı Yarışması’na katılması fikri absürt değil.” dedi.

Eurovision’da Lübnan’ın macerası

1950’den bu yana bir EBU üyesi olan Lübnan, sonunda 2005 yılında Eurovision’a katılmaya karar verdi. Aline Lahoud, “Quand tout s’enfuit” adlı şarkısıyla ülkesini temsil edecekti ancak sorunlar ortaya çıktı.

Temsilci seçildikten iki ay sonra Télé Liban Genel Müdürü yarışmadan çekildiklerini açıkladı. Çekilme nedeninin İsrail olmadığını açıkladı. “Herhangi bir siyasi nedenden dolayı yarışmadan çekilmediğimizi belirtmek istiyoruz. Aslında kararımız yalnızca finansal sebeplere dayanıyordu. Şimdi bu konuda olası bir çözüm bulmak için çalıştığımızı biliyoruz.” dedi.

Lübnan yasalarına göre, ülke televizyon kanallarının herhangi bir İsrail içeriğini yayınlaması yasak. Bu nedenle, İsrail’in performansının gösteriden kesilmesi gerekecekti. Ancak, Eurovision kurallarına göre yarışmanın tamamı yayınlanmak zorunda.

Sonuç olarak, Lübnan yarışmadan çekildi ve son çekilme tarihinden sonra çekildiklerini açıkladıkları için, üç yıl boyunca men edildi. 2009 yılında EBU tarafından davet gönderildi fakat geri dönüş yapılmadı.

Kaynak: Oikotimes.co.uk

About The Author

Leave a Reply

Votre adresse de messagerie ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *