Ukrayna: Jamala Romanya’ya sığındı

0

Rus saldırıları devam ederken Ukrayna’dan pek çok vatandaş da komşu ülkelere sığınmaya devam ediyor. 

Ülkesini geride bırakanlardan biri de 2016 Eurovision birinci Jamala oldu. Jamala, iki çocuğuyla birlikte Romanya sığındığını ve bu süreçte neler yaşadıklarını, hissettiklerini sosyal medyada paylaştı.

“Uyandığımda, bunların Don’t Look Up filmi olduğunu duymak istedim.” diyen Jamala, yolculuklarının zorluklarına da değindi 4 saatte sadece 2 km yol gidebildiklerini, 4 gün boyunca arabada olduklarını ve yiyecek bir şeyleri olmadığını belirtti.

“24 Şubat akşamı çocuklarıma Kiev’i terk ettim. Ukrayna büyük, güzel ve bağımsız. Rusya’dan gelen işgalcilerin Ukrayna’ya saldırısı üzerinden 5 gün geçti. 24’ünde, gece, çocuklarla Kiev’den ayrıldık. Neredeyse 4 gün arabada, düzgün yemek yemeden geçirdik. 4 saatte yaklaşık 2 kilometre ilerleyebildik. ‘Neden?’ diye sorabilirsiniz.

Evet, milyonlarca kadın ve çocuk, her şeyini, evlerini terk ediyor. Eşlerini geride bırakarak, çocuklarını kurşunlardan korumak için kaçıyor. Ukrayna büyük, güzel ve bağımsız. En önemlisi, bu kanlı terörü anlamıyorum. Bu tam olarak bir terör. Beni Kiev’den, evimden kovdu bu terör. Peki ne yapacaksınız? Orada mı yaşayacaksınız? Ülkeye girdiğinizde ‘İşte burayı kurtardık’ mı diyeceksiniz? Hayır, hiç sanmıyorum.”

Kaynak: Cumhuriyet

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir