July 24, 2024
Ukrayna Vidbir

Kalush Orchestra organizatörleri sonuçları değiştirmekle suçladı

Kalush Orchestra organizatörleri sonuçları değiştirmekle suçladı

Ukrayna ulusal finali Vidbir’de ikinci olan Kalush Orchestra, organizatörleri sonuçları değiştirmekle suçladı.

Kalush Orchestra Ukrayna medyasına Vidbir sonuçlarının değiştirildiğine inandıklarını ve organizatörlere mahkemede itiraz etmek istediklerini belirtti.

Grubun baş solisti Oleh Psyuk şunları söyledi.

“Protokol sonuçlarını kontrol etmek istediğimizde kapı kapatıldı. Ve güvenlik görevlisi kapıyı tuttu, kapı açıldıktan sonra herkes kaçtı, tek yapabileceğimiz onu tutmaktı. Adalet istiyoruz, sadece bize bu sonucu gösterin. Herşey çok garip görünüyor. Orada her şey yolunda olsaydı, bu olaylar hiç yaşanmazdı

“Eğer her şey yolundaysa hemen gösteriliyor ama ben öyle düşünmedim. İnsanlar bizimle, siz de gördünüz. Ukrayna, insanları doğrudan yetiştireceğiz. Sahtekarlık var.

Yorumlar, Alina Pash’in jüriden 8 ve seyircilerden 7 puan alması, Kalush’ın ise jüriden 6 ve seyircilerden 8 puan alması sonrasında geldi. Sonuçların açıklanması sırasında da kafa karışıklığı yaşandı.

Jüri üyesi ve UA:PBC yönetim kurulu üyesi Yaroslav Lodygin şunları açıkladı:

“Duyuru sırasında sunucu Timur Miroshnychenko’nun kafası karıştı çünkü çok sayıda sayı ve rakamın olduğu bir belgeyi okurken editoryal bir hata oldu. Bu karışıklık birinci sirada yer alan için geçerli değildi, her şey çok açıktı. Bir veya başka bir katılımcı için kullanılan oy sayısı hakkında, adını bağımsız bir sayıma koyan saygın bir denetim şirketi ile pazarlık yapabileceğimizi düşünüyorum. Orada kaç kişinin oy kullandığının bir sır olacağını sanmıyorum. Hesaplamalarda herhangi bir müdahale olmadığını garanti ederiz.”

Sonuçları denetleyen PWC Ukrayna’dan Olena Volkova da sonuçların geçerliliğini doğruladı. UA:PBC, geçmiş yıllarda önceki seçimlere göre önümüzdeki günlerde oylamanın tam sonuçlarını yayınlayacak.

Kaynak: Eurovoix.com

Photo by: Maxim Fesenko