July 12, 2024
Eurovision 2021 Ukrayna

Hayvanseverler Go_A’nın klibine tepki gösterdi

Hayvanseverler Go_A’nın klibine tepki gösterdi

Ukrayna temsilcisi Go_A, “Shum” klibi için nesli tükenmekte olan bir kuşu filme almakla suçlayan hayvan hakları aktivistleri tarafından hedef alındı. “Hayvanlar için Sesler” başkanı bu konuda Sputnik’e konuştu.

Örgütün UAnimals Facebook sayfasında yapılan bir gönderiye göre, grup videolarında Ukrayna’da tehdit altındaki türlerin kırmızı listesinde listelenen nadir bir kuşu kullandılar.

Videoyu izledikten sonra klipte çekilen kuşun sıradan bir kuş olmadığı, nesli tükenmekte olan ‘vahşi şahinler’ türünün bir temsilcisi olduğunu doğrulandı.

Örgüt ayrıca, bu kuşa sahip olmak için özel belgelere sahip olmanız gerektiğini de kaydetti.

“Bu türün kullanılması ancak istisnai durumlarda yalnızca bilimsel ve üreme amaçlarıyla yapılabilir.”

Ayrıca örgüt temsilcileri, kuş gözlemcilerinin görüntüleri incelediklerini açıkladılar ve kuşun uzun süredir esaret altında olduğu sonucuna vardılar.

“Hayvanlar için Sesler” adlı kamu kuruluşu başkanı Sputnik ile temas kuran Dinara Agueeva, Go_A grubunun Bu bozkır şahininin vahşi ortamdan bir çevreden özel olarak uzaklaştırılmadığını, ancak çok genç yaşlarda kurtarıldığını söylediğini söyledi.

Ageeva’ya göre, klibin çekimi kuş bilimcilerin katılımıyla yapıldı ve kuş için travmatik değildi ancak grubun görsel kanıtlarla bu söylemleri kanıtlaması gerekiyordu.

Kaynak: Sputnik

Kaynak: UA:PBC