Alina Pash Eurovision’dan çekildi

0

Geçtiğimiz Cumartesi günü Vidbir adlı ulusal finali kazanarak Ukrayna’yı “Tini Zabutykh Predkiv” adlı şarkısıyla temsil etmeye hak kazanan Alina Pash, bugün sosyal medya hesabından yaptığı açıklama da yarışmadan çekildiğini duyurdu.

Alina Pash sosyal medya hesabından “Artık bu kirli hikayede olmak istemiyorum. Eurovision Şarkı Yarışması’nda Ukrayna temsilcisi olarak adaylığımı büyük bir üzüntüyle geri çekiyorum.” açıklamasını yaptı.

Alina Pash’in sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım:

“Ben Ukrayna vatandaşıyım. Ukrayna yasalarına uyuyorum. Ukrayna’nın geleneklerini ve değerlerini dünyaya taşımaya çalışıyorum. Bu hikayeye dökülen şey benim şarkıma kattığım şey değil.”

“Ben bir sanatçıyım, politikacı değil. Tüm bu saldırılara ve baskılara, tehditlere karşı koyacak bir halkla ilişkiler ekibine, yöneticilere, avukatlara sahip değilim. Ve ayrıca, insanların durumu anlamadan ve Ukrayna’nın her vatandaşının haysiyetini unutmadan kendilerine izin verdikleri kesinlikle kabul edilemez sözler. Bu sanal savaşı ve nefreti istemiyorum. Şimdi asıl savaş, 2014’te ülkeme gelen harici bir savaş.”

“Artık bu kirli hikayede olmak istemiyorum. Eurovision Şarkı Yarışması’nda Ukrayna temsilcisi olarak adaylığımı büyük bir üzüntüyle geri çekiyorum. Ne yazık ki. Gerçekten üzgünüm.”

“Ayrıca, beni destekleyen ve yardım eden, şarkımı ve önemli mesajımı duyan, hakkımda dedikodu yapmayan herkese teşekkür etmek istiyorum. Teşekkürler! Seninle devam eden bir hikayemiz var ve ne olacağına karar vermemiz gerekiyor.”

Peki ne oldu?

Alina Pash’in 2015 yılında Kırım’a yaptığı ziyaret ortaya çıkmış ve çok konuşulmuştu, daha sonra şarkıcının Kırım’a Ukrayna kara sınırından giriş yaptığı açıklanmıştı. Ukrayna devlet kanalı ise yayınladıkları belgelerle Alina Pash’in 2015 yılında Kırım’a yaptığı ziyaretin yasaları ihlal etmediğini ortaya çıkardı.

Aktivist Sergey Sternenko, yayınlanan belgelerin sahte olduğunu ve Alina’nın Kırım’a Rusya uzerinden uçakla giriş yaptığını söylemiş ve Ukrayna Devlet Sınır Koruma Servisi tarafından belgelerin incelenmesini talep etmişti.

Ukrayna Devlet Sınır Koruma Servisi ise Alina Pash’a Kırım’a giriş belgesini vermediklerini ve olaylardan haberleri olmadığını açıklamıştı.

Alina Pash, Kırım’a giriş belgesinin kendisi tarafından alınmadığını artık çalışmak istemediği ekibinin bir üyesi tarafından alındığını söylemişti.

Ukrayna devlet kanalı başka bir temsilci mi yollayacak yoksa yarışmadan çekilecek mi? Kanal Cuma günü olağanüstü bir toplantı gerçekleştirecek.

Photo by: Anastasiia Mantach

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir