Ukrayna Eurovision’dan çekildi

Ukrayna 64. Eurovision Şarkı Yarışması’ndan çekildiğini açıkladı. Peki Ukrayna neden Eurovision’dan çekilme kararı aldı?

Olayın başına dönersek her şey 23 Şubat akşamı Ukrayna’nın elemeleri (Ulusal Final) olan Vidbir’de başladı. Vidbir yarışmacılarından olan Maruv “Siren Song” şarkısını seslendirdikten sonra jüri karşısına geçti. Jüri üyelerinden biri olan 2016 birincisi Jamala Maruv’a “Merhaba Maruv, seni rahatsız edecek bir soru soracağım! Kırım, Ukrayna’nın mı?” diye sordu. Maruv ise Ukrayna’nın elbette. cevabını verdi. Aslında Maruv Rusya’da konser verdiği için de canlı yayında eleştirildi. Yaşanan gerginlik sonrası oylama gerçekleşti ve Maruv halk oylamasıyla birinci oldu.

BITCH WHAT THE FUCK JUST HAPPENED #Vidbir2019 pic.twitter.com/uqGSqdxmiE

— Джен 🇮🇹🇪🇪 (@jenxesc) 23 Şubat 2019

Maruv’un birinci olmasından sonra her şey normaldi. Fakat daha sonra Ukrayna Başbakan yardımcısı “Ukrayna temsilcisi olan bir şarkıcı, saldırgan bir devleti gezen ve gelecekte de bunu planlayan biri olarak kabul edilemez.” tweetini attıktan sonra esas gerginlik başladı diyebiliriz. Maruv’a Rusya’daki bütün etkinliklerini iptal etmesi için 24 saat verildi. O sırada Jamala ve Maruv’un yaşadığı gergin anlar sosyal medyada en çok konuşulan olay oldu. Her iki isimde birçok ülkede Trend Topic olurken Maruv Türkiye’de de Trend Topic listesine girdi.

Ukrayna | Maruv Türkiye gündeminde 18.sıradan Trend Topic oldu. #Ukraine

— Eurovision 2019 (@Eurovisn_Turkey) 23 Şubat 2019

24 Şubat Pazar günü Ukrayna’yı Eurovision’da temsil edecek ismin 48 saat içinde belli olacağı açıklandı. Çoğu kişiye göre bütün gerginliği başlatan Jamala oldu. Jamala canlı yayında yaşanan olay ile ilgili sosyal medya hesaplarından açıklama yaptı.

Jamala: “Eurovision her şeyden önce bir müzik bayramı, şarkı olimpiyatı.Bununla birlikte ülkemizin şu an içinde bulunduğu durumda vatandaşlarımızda olduğu gibi benim için de konuşurken duyguların kontrol edilmesi çok zor. Ama bu durumun katılımcıların değerlendirmesini etkilemediğini ve asıl motive olduğum şeyin Ukrayna’nın zaferi için sanatçıların profesyonel ve adil bir şekilde değerlendirilmesi olduğunu vurgulamıştım. Ülke, kazananı Maruv olarak seçti ve bu zafer için içten tebrik ettim.”

25 Pazartesi günü ise MARUV sosyal medya hesabından basın açıklaması yaptı. “Son 24 saat hayatımın en duygusal zamanıydı. Ulusal finalde halk desteği ve jüri oyuyla adil bir şekilde kazandım. Ama şimdi zaferimizi elimizden almak istiyorlar. Ben Ukraynalıyım ve bununla gurur duyuyorum.”

Ukrayna | Maruv sosyal medya hesaplarından açıklama yaptı. #Ukraine pic.twitter.com/lCROb0Nhif

— Eurovision 2019 (@Eurovisn_Turkey) 25 Şubat 2019

Daha sonra Devlet Kanalı UA: PBC, Maruv’un Eurovision’a katılmayacağını açıkladı. Akşam saatlerinde ise Eurovision’dan çekilmeyi planladıklarını açıkladılar.

26 Şubat Salı günü Maruv’a sunulan şartların aynısı Vidbir ikincisi ve üçüncüsü olan Freedom Jazz ve Kazka’ya sunulacaktı. Bu gergin süreç devam ederken Ukrayna ve Rusya arasında olan kriz dünya basınında yer aldı.

Rusya-Ukrayna krizi Eurovision’a sıçradı. (CNN Türk) #Eurovision pic.twitter.com/tRLOquOVBo

— Eurovision 2019 (@Eurovisn_Turkey) 26 Şubat 2019

“For You” isimli şarkısında Maruv’la birlikte çalışan ünlü DJ Faruk Sabancı da Maruv’a destek oldu.

Faruk Sabancı’dan Maruv’a destek mesajı. pic.twitter.com/oBDDyEz2V0

— Eurovision 2019 (@Eurovisn_Turkey) 26 Şubat 2019

27 Şubat Çarşmaba günü Ukrayna Bakanlar Kurulu, Ukrayna temsilcisinin Eurovision’a seçilmesine ilişkin düzenlemelerin iyileştirilmesi için Televizyon ve Radyo Yayıncılığı Devlet Komitesi’ni görevlendirdi. İlgili karar, bugün bir hükümet toplantısında kabul edildi. Öte yandan Vidbir finalistlerinden olan Brunettes Shoot Blondes’a teklif sunuldu fakat onlar da teklifi geri çevirdi.

Rus basınına göre Andrey Danylko (Verka Serduchka) “Eğer herkes teklifi reddederse, eski zırhımı alır, yıldızımı parlatır ve kurtarmak için giderim!” dedi.

Akşam saatlerinde devlet kanalı Eurovision’dan çekildiğini açıkladı.

SON DAKİKA | Ukrayna, Eurovision’dan çekildiğini açıkladı! #Eurovision #Ukraine

— Eurovision 2019 (@Eurovisn_Turkey) 27 Şubat 2019

It is with sadness that we can confirm that Ukraine’s broadcaster, @UAPBC, has informed the EBU that, following further discussions, they have made the difficult decision to withdraw from the Eurovision Song Contest 2019. We hope to see them again in 2020.https://t.co/bYOWWbSTZz

— Eurovision (@Eurovision) 27 Şubat 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir