July 20, 2024
Eurovision 2024 Slovenya

Slovenya’da usulsüzlük iddiaları nedeniyle istifa gerçekleşti

Slovenya’da usulsüzlük iddiaları nedeniyle istifa gerçekleşti

Slovenya devlet kanalı RTV SLO eğlence programının genel yayın yönetmeni Vanja Vardjan, Eurovision’da yapılan usulsüzlük iddiası nedeniyle istifa etti.

Ocak ayı başlarında Yolsuzluğu Önleme Komisyonu (KPK), Eurovision temsilci seçiminin yürütülmesinde usulsüzlük gerçekleştirildiği iddialarına ilişkin bir şikayet aldı.

Komisyon, başvurunun ayrıntılarını vermek istemedi, ancak RTV SLO’nun belirledikleri seçim kurallarına uymadığını gözlemledi. Geçtiğimiz yılın Ekim ayında temsilci ve şarkının ‘Misija Malmö’ adlı ulusal finalle belirleneceği ve dört adayın yer alacağı açıklanmıştı. Ancak, şarkıların 12 Aralık’ta açıklanması gerekiyordu. Bu gerçekleşmedi çünkü 5 Aralık’ta temsilci seçiminin yapıldığı duyuruldu ve bir hafta sonra Raiven’in Eurovision’a gideceği açıklandı.

RTV SLO’nun Eğlence Müdürü Vanja Vardjan daha sonra medyada Raiven’in başvuru yapan diğer sanatçılardan çok önde olduğunu belirterek, ulusal final düzenlemeyi düşünmediklerini açıkladı.

Şarkı başvurusu yapanlar arasında yer alan şarkıcı Astrid Kljun, Raiven’in herhangi bir başvuru yapmadan direkt Eurovision temsilcisi olarak seçildiğini, Ulusal finalde yer alacak adaylarin açiklanmasindan önce Raiven’in kamuya açıklandığını belirtti.

Ulusuzluk iddialarının ortaya çıkmasının ardından bugün Eğlence Müdürü Vanja Vardjan görevinden istifa etti. Yolsuzluğu Önleme Komisyonu şu ana kadar yapılan denetimde herhangi bir yolsuzluk belirtisinin tespit edilmediğini, ancak yine de olası usulsüzlükleri tespit etmeye yönelik prosedürlerin uygulanması gerektiğine dikkat çekti. Ayrıca, prosedürü kontrol edeceklerini ve şarkı ve şarkıcıyla ilgilenmediklerini açıkladı.

Kaynak: siol.net