July 24, 2024
Eurovision 2024 Slovenya

Slovenya: ‘Veronika’ yayınlandı

Slovenya: ‘Veronika’ yayınlandı

Slovenya devlet kanalı RTVSLO, geçtiğimiz ay Raiven’in Eurovision’a katılacağını duyurmuştu. Bu akşam ise ‘Misija Malmö’ adlı televizyon programında Raiven’in ‘Veronika’ adlı şarkısı tanıtıldı.

‘Veronika’nın yaratıcıları arasında Joker Out grubunun solisti Bojan Cvjetićanin’de yer aldı. Raiven şarkı ile ilgili açıklamalar yaptı.

‘Şarkı Eurovision’a gitme düşüncesiyle yazılmadı. Bunu yaratırken öncelikle Veronika’nın hikayesini etkili bir şekilde anlatmanın anahtarı olan dramatik kaliteye odaklandım. Hikayesinin sadece ifade edilmesini değil, aynı zamanda 2024 yılıyla da yankı bulmasını istedim. Onun müziğe ihtiyacı olduğu fikri, sinematik ve çağdaş, yaratıcı süreç boyunca mevcuttu.’

Raiven kimdir?

Sara Briški Cirman, 26 Nisan 1996’da doğmuş ve sahne adı Raiven olarak bilinir. Slovenyalı bir mezzo-soprano, pop şarkıcısı, şarkı yazarı ve arpisttir. 2016’da EMA ulusal finaline katılarak geniş tanınırlık elde etmiş ve daha sonra çeşitli başarılar elde etmiştir. 2017’de EMA’da üçüncü, 2019’da ise ikinci olmuştur.

2017’de “Magenta” adlı ilk albümünü çıkaran Raiven, Slovenya kültür ve sanat derneğinin verdiği Zlata piščal ödüllerinde yılın kaydı kategorisinde ödül almıştır. 2018’in ikinci yarısında Londra’daki Metropolis Stüdyoları’nda çalışarak “REM” adlı bir EP albümü çıkarmıştır.

2019’da Exit Festivali’nde performans sergileyen Raiven, 2021’de “Vokovi” şarkısıyla Popevka 21 festivalinde büyük izleyici ödülünü kazanmıştır. Aynı yıl Ljubljana Müzik Akademisi’nde opera – solo şan dalında yüksek lisansını tamamlamıştır.

2022’de klasik opera aryalarını elektronik pop ile birleştiren bir konser projesi başlatmış ve “Doloroso” adlı bir parçasını başarılı bir konserde tanıtmıştır. 2023’te Popevka festivaline sunucu olarak dönmüş ve “Ikona” adlı yeni şarkısını tanıtarak “Sirene” adlı EP’sinin çıkışını duyurmuştur.

Eğitimine dört yaşında Ljubljana Müzik Matica’da başlayan Raiven, müzik eğitimini harp, jazz ve solo şan üzerine aldığı derslerle sürdürmüştür. Opera alanında da başarılar elde eden sanatçı, 2018’de solo alto olarak Sloven Filarmoni Orkestrası’nda performans sergilemiş ve birçok ödül kazanmıştır.