July 12, 2024
Eurovision 2024 Slovenya

Slovenya İsrail’in çıkarılmasını isteme çağrısında bulunabilir

Slovenya İsrail’in çıkarılmasını isteme çağrısında bulunabilir

Slovenya devlet kanalı RTV SLO, Avrupa Yayın Birliği’ne (EBU) İsrail’in Eurovision’dan çıkarılmasını isteme çağrısında bulunabilir.

RTV SLO Genel Müdürü Ksenija Horvat, İsrail’in Eurovision’dan çıkarılması konusundaki girişimleri takip edeceğini ve Eurovision’a katılan tüm ülkelerle ilgili EBU’nun eşit bir tutum sergilemesi gerektiği konusundaki herhangi bir tartışmada aktif bir şekilde yer alacağını belirtti. Ancak Slovenya’nın İsrail’in çıkarılmasıyla ilgili bir öneri sunup sunmayacağına ilişkin bir açıklama yapmadı.

Yönetim Kurulu üyesi Tadej Troha konuyla ilgili açıklamalar yaptı.

“Şu anda Gazze’de neler olduğunu hepimiz biliyoruz, Avrupa’da İsrail’in katılımını sorgulayan girişimlerin olduğunu da biliyoruz. Bu masum bir konu değil. Böyle bir şeyin, savaş koşullarında bulunan bir ülkenin, Avrupa çapında bir eğlence programında farklı bir yüzle ortaya çıkması en azından garip.”

Ayrıca Slovenya’nın, Eurovision’da İsrail’in katılımı konusunda daha aktif bir rol alması gerektiğini belirtti. Yönetim Kurulu Başkanı Goran Forbici de bu konuda farklı bir görüşü olmadığını belirtti.

RTV SLO Yönetim Kurulu, bu konuda devam eden tartışmalar için gereken tüm bilgileri birkaç gün içinde toplamayı planlıyor.

Kaynak: mladina.si