July 20, 2024
Slovakya

Slovakya Eurovision’a geri dönüyor

Slovakya Eurovision’a geri dönüyor

Slovakya devlet kanalı RTVS’nin genel müdürü Ľuboš Machaj verdiği bir röportajda ülkenin en geç 2025 yılında Eurovision’a katılacağını açıkladı.

Ľuboš Machaj 2024 yılı için kesin olmasa da 2025 yılında katılımın gerçekleşeceğini açıkladı.

“Henüz katılımı tartışmadık. Önümüzdeki birkaç gün içinde bunu tartışacağız. Gerçekten Eurovision’u yayınlamayan az sayıda ülkeden biriyiz. Hazırlığı bile finansal olarak çok zorlu. 2024 yılında, her şey yolunda giderse bir yıl sonra Eurovision’a katılacağımızı ilan edeceğiz. Nispeten iyi katılım teklifleri aldık. Katılmamızı sağlayacak bir teklif değildi ama az bir para da değildi. Ancak Mayıs ayına kadar Eurovision’u RTVS’de yakalayamayacağız.”

Slovakya’yı temsil edecek kişi nasıl belirlenecek?

“Ayrıca temsilciyi hangi yöntemle seçeceğimize de karar vermeliyiz. 2011 yılında Miro Šmajda, arkasında sponsorları olduğu için masrafları karşılama teklifiyle geldiğini söyleyerek bizi temsil etmişti. Eurovision pan-Avrupa meselesi ve Slovakya’nın da orada temsil edilmesi gerekiyor.”

Slovakya’nın eski yönetimi mali durum ve yarışmaya olan ilgisizliği nedeniyle 2013 yılından beri yarışmaya katılmadı. RTVS’de yeni gelen yönetimle birlikte Eurovision’a olan ilgi de arttı.

Kaynak: aktuality.sk