July 12, 2024
Eurovision 2022 San Marino

San Marino jüri oylaması ile ilgili açıklama yaptı

San Marino jüri oylaması ile ilgili açıklama yaptı

Avrupa Yayın Birliği (EBU), Eurovision’un ikinci yarı finalin ikinci kostümlü provasının ardından yaptığı jüri oylamasının analizinde, altı ülkenin sonuçlarında bazı düzensiz oylamalar tespit etmişti.

Bu altı ülke arasında yer alan San Marino devlet kanalı RTV, resmi bir açıklama yaptı.

“EBU, 12 puanını İtalya’ya veren San Marino’nun oyunu değiştirdi. San Marino devlet kanalı RTV, Eurovision’un henüz sona erdiği sırada meydana geldiği iddia edilen oylama usulsüzlüğü ile ilgili, bunun her zaman olabileceğinden bahsetti.

RTV,EBU ile direkt temasa geçti ve dün öğlenden itibaren EBU’yu tek muhatap olarak kabul etti. Açıklama RTV’nin-ve ilgili diğer 5 ülkenin- konsorsiyumun aktif üyeleri olmasına rağmen paylaşılmadı. Bu nokta önemli çünkü EBU’nun bu olayda izlemiş olduğu yol, EBU üyeleri arasındaki ilişkileri yönlendiren ve düzenleyen kuruluşlardan ilham almaktan ziyade otoriter bir davranış olarak görülüyor. Biz EBU’ya bu konudaki hayal kırıklığımızı belirttik ve sadece bu şekilde basın bülteni yayınlamaktan bahsetmiyoruz. EBU’ya oylamada %100 usulsüzlük şüphesi olup olmadığını sorduğumuzda cevap hayır şeklinde oldu.

EBU’nun ikinci yarı finalde bir grup ülkenin 12,10,8,7 ve 6 puanlarını değiştireceğini fark edip etmediğini sorulduğunda cevap hayır oldu.

San Marino ve diğer 5 şüpheli ülkenin iptal edilen oylarının neden İsveç’e (72 puan) ve Avustralya’ya (60 puan) verildiği sorulduğunda aldığımız yanıt “Onların şarkıları en iyisiydi” şeklinde oldu.

Hiçbir şey bizim jüri üyelerimizin inanmadıkları bir şeye oy verdiklerini inandıramaz. Onların ve bizim İtalya’ya 12 puanımız İspanya’ya 12 puan olarak değiştirildi. Bu yeni hesaplamanın nasıl yapıldığı soruldu fakat cevap alınamadı.

Eurovision’u biliyor ve yıllardır işbirliği yapıyoruz. Kurumlara ve rekabete devam ediyoruz ve her zaman en iyi şarkı olmasa da en iyisine tezahürat yapıyoruz.”

Kaynak: sanmarinortv.sm

Photo by: EBU