“Kuzey ülkelerinin mahalle baskısı etkili oldu”

0

“Türkiye’nin Eurovision Serüveni” kitabının yazarı olan müzik yazarı Doç. Dr. Michael Kuyucu, Rusya’nin Eurovision’dan diskalifiye edilmesiyle ilgili Milliyet gazetesine açiklamalar yapti. EBU’nun Eurovision’da daha önce hiçbir zaman ülkelerin politik durumlarına göre karar almadığının soyledi.

Diskalifiye gibi kararların Eurovision’da yarışacak şarkıların içeriklerine göre belirlendiğini vurgulayan müzik yazarı Kuyucu, “Eğer şarkının içeriğinde, özellikle de sözlerinde tıpkı geçmişte 2021’de Belarus ve 2009’da Gürcistan’ın yaptığı gibi herhangi bir politik propaganda söz konusuysa, işte o zaman onay vermeme ve diskalifiye kararları alınabiliyor” diye konuştu. Avrupa Yayın Birliği’nin aldığı ilk kararın doğru, ikinci kararın ise yanlış olduğunu söyleyen Doç. Dr. Michael Kuyucu, “Yaşananlar son derece üzücü. Ama hukuk her zaman ön planda olmalı” dedi.

Gelen tepkilerden sonra Avrupa Yayın Birliği’nin kendi tüzüğüyle çelişen bir karara imza attığını vurgulayan Doç. Dr. Michael Kuyucu, “Ama EBU, Avrupa Konseyi’nin aldığı karardan sonra dahi “Kararımızın arkasındayız, yarışmaya Rusya’yı alıyoruz” deme cesaretine sahip olabilir miydi? Olamazdı. Avrupa Konseyi’nden önce de zaten kendileriyle çelişebilecek bir karar alamazlardı” diye konuştu.

EBU’nun tüzüğünde apolitik oldukları, BM’nin tanıdığı ülkeler içerisinde -yarışmaya özel anlaşmayla katılan Avustralya istisnası dışında- kendilerine bağlı tüm ülkelerin Eurovision’a katılma haklarının olduğunu hatırlatan Doç. Dr. Michael Kuyucu, “Eğer barış sağlanırsa, Rusya “Siz o zaman neden tüzüğü uygulamadınız?” deyip EBU’yu ilerleyen dönemde mahkemeye verebilir” diye konuştu. EBU’nun ikinci kararı öncesinde İsveç, Danimarka, Norveç, Finlandiya ve İzlanda gibi Kuzey Avrupa ülkelerinin eş zamanlı olarak tepki gösterdiğine dikkat çeken Doç. Dr. Michael Kuyucu, bu ülkeler arasındaki görüş birliğinin Rusya’nın İsveç ve Finlandiya’ya yönelik “NATO’ya katılırsanız askeri sonuçları olur” açıklamasından sonra gelmiş olmasına dikkat çekti.

Doç. Dr. Kuyucu, “İkinci kararın alınmasında Avrupa Konseyi kararının dışında Kuzey ülkelerinin mahalle baskısı da etkili oldu diyebiliriz. Kuzey Avrupa ülkelerinin Eurovision’da güçlü ve baskın olduğunu bir kez daha hatırlamış olduk” yorumunda bulundu.

Kaynak: Milliyet.com.tr

Photo by: EBU

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir