July 20, 2024
Avustralya Eurovision 2023 Röportajlar

Voyager sorularımızı cevapladı

Voyager sorularımızı cevapladı

Bu yıl Avustralya’yı Eurovision’da “Promise” adlı şarkısıyla temsil edecek olan Voyager ile bir röportaj gerçekleştirdik. Grubun vokalisti Daniel Estrin ve grubun bateristi Ashley Doodkorte merak ettiğimiz soruları yanıtladı.

-Bize biraz kendinizden bahseder misiniz, Voyager kimdir?

Ashley: Merhaba, biz Voyager, Perth, Batı Avustralya’dan destansı bir elektro progresif power pop synth metal grubuyuz. Şarkılar yazmak, şovlar yapmak ve olabildiğince çok sahneyi süsleyerek dünyayı gezmek için yaşıyoruz! Müziğimizi çok ciddiye alıyoruz ama kendimizi… o kadar değil.

Danny: Merhaba, Nasılsınız! (Türkçe) Eurovision Türkiye ile konuşmak çok güzel ve Türkiye’nin bu yıl yarışmada olmaması beni çok üzüyor. Türk müziğinin büyük bir hayranıyım ve Türkiye’nin şarkılarını her zaman sevmişimdir. Aslında Barış Manço’nun büyük bir hayranıyım ve yirmi yıldır albümlerini dinliyorum. Voyager için büyük bir ilham kaynağı oldu! Klasikleri de severim: Tarkan, Sertab Erener, Mustafa Sandal vs. Bir de İstanbul’a geldiğimden beri takip ettiğim Göksel Baktagir adında harika bir Türk kanuncu var!

-1999 yılında kurulmuş bir grupsunuz. Grupta ayrılılıklar olsa da siz üretmeye devam ettiniz. Sizce bir grubu bir arada tutmanın en büyük sırrı nedir?

Ashley: Keşke size basit bir cevap verebilseydim. Bize oldukça zahmetsiz geliyor, bence çünkü hepimiz grup arkadaşı olmadan önce arkadaştık, bu yüzden zaten birbirimizin arkadaşlığından zevk alıyorduk! Voyager’ın müzikal olarak özgür olabileceğimiz bir yer olduğunu da düşünüyorum. Hepimiz farklı müzikal geçmişlerden geliyoruz ve hepimiz müzikal etkilerimizi şarkı yazma sürecimize dahil etmeye, paylaşmaya ve denemeye hevesliyiz.

-Avustralya ve Avrupa’da tanınmış bir grupsunuz ve birçok önemli başarıya sahipsiniz. Müziği nasıl tanımlarsınız?

Ashley: Benim için müzik, bir fikrin ve ruh halinin ifadesidir, sadece ses ve sözlerde değil, aynı zamanda performansta da. Seyircinin, Voyager şarkıları çalarken hissettiklerimi hissetmesini istiyorum.

-Geçen yıl Australia Decides ulusal finalinde ikinci oldunuz. Bu yıl Eurovision teklifi size geldiğinde nasıl hissettiniz, hemen kabul ettiniz mi? Bize biraz süreçten bahseder misiniz?

Ashley: Uzun bir süre Avustralya ve Eurovision 2023’te neler olup bittiğini gerçekten bilmiyorduk. Ancak Danny, Promise’ın başlangıcı olan küçük melodik bir fikirle geldi ve hazır bir şarkımız olana kadar bu fikrin peşinden gittik. Eurovision hakimiyeti!

-Bize biraz Promise’in hikayesinden bahseder misiniz?

Danny: Genel olarak iyimser biriyim, ancak son birkaç yıl birçokları için zor oldu ve dünyadaki kaosu (ve özellikle de son zamanlarda ülkenizin katlandığı zorlukları) görmek, etrafınızdakileri görmek ve elinizden gelen her şeyden güvence aramakla ilgili. Bir insan olmak zorunda değil, doğa olabilir, güzel bir şarkı, biraz neşe alabileceğiniz ve her şeyin yoluna gireceğinden emin olabileceğiniz bir resim. Promise olumlu bir şarkı ama bolca melankoliyle dolu.

-Eurovision’da sahne performansınız nasıl olacak? Bize biraz bilgi verebilir misiniz?

Ashley: Söyleyebileceğim tek şey, sahnenin izin verdiği ölçüde büyük olacağı…. ve hepimiz Eurovision sahnesinin büyük bir gösteriyi kaldırabileceğini biliyoruz.

-Avustralya 2015 yılından beri Eurovision’a katılıyor. EBU ile yapılan anlaşmaya göre bu yıl ülkenin son katılımı ama kontrat uzatılabilir mi bilmiyoruz. Avustralya’nın katılımı ve son temsilci olmanız hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ashley: Eurovision Avustralya’da çok popüler (finalleri izlemek için sabah 3’te kalkmamız gerekse bile) Anı yaşıyoruz ve Liverpool’da Avustralya’yı gururlandırmaya odaklanıyoruz.

-Diğer şarkıları dinleme fırsatı buldunuz mu, beğendiğiniz var mı? Cevabınız ‘evet’ ise kim?

Ashley: Tüm şarkıları defalarca dinledik ve gerçekten beğenilmeyecek ne var? Yarışmanın harika yanı, herkesin üç dakikalık süre sınırının izin verdiği en iyi, en akılda kalıcı şarkıları yazmaya çalışması, yani hemen hemen her şarkı, kafanızdan çıkmayacak etkiler bıraktı. Özellikle, Remo Forrer’ın Watergun’unun destansı sonunu, Samo mi se spava’daki Luke Black’in karanlık endüstriyel vuruşunu, Vesna’nın mutlak vurucu My Sister’s Crown’unu seviyorum. Devam edebilirdim…

Dannay: Avusturya’nın şarkısını kesinlikle seviyorum. İlginç, güzel, eğlenceli, melodik ve Teya ve Salena harika yetenekler. Vesna da harika ve Let 3 tam da bu yıl Eurovision’un ihtiyacı olan şey! Fransa en mükemmel Fransız şarkısı, İspanya’nın Blanca Paloma’sı büyüleyici ve Finlandiya çılgın partiyi getiriyor!

-Eurovision’a katılan Maneskin, Go_A, Kalush Orchestra gibi birçok ikonik grup var. Son yıllarda Eurovision’da gruplar ön plana çıktı. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ashley: Eurovision bir şarkı yarışmasıdır ve harika şarkılar her yerden gelebilir sadece solo sanatçılar değil! Bir grup, şarkıcı-söz yazarı, ikili, dj, aile gösterisi olabilir, hepsi sonuçta müzikle ilgili.

-Son olarak takipçilerimize bir msajınız var mı?

Ashley: Burada olduğumuz için inanılmaz derecede heyecanlıyız ve desteğiniz olmadan olmazdı! Çok teşekkür ederim ve bu yıl yeni müzikler ve turlar için gözlerinizi ve kulaklarınızı dört açın!

Danny: Tessekur ederim Türkiye (Türkçe), desteğiniz için teşekkür ederiz ve gelip ülkenizi gezmek için sabırsızlanıyoruz. Umarız Promise şarkımızı ve bu yıl içinde çıkacak olan yeni albümümüzü beğenirsiniz. Bu arada, ikonik Voyager arabasında (birçok video klipte yer aldı) ve Türkiye tişörtüyle genç Danny’nin resminin tadını çıkarın.