VASıl sorularımızı cevapladı!

2020 Eurovision’da “You” adlı şarkısıyla Kuzey Makedonya’yı temsil etmesi bekenen Vasıl ile bir röportaj gerçekleştirdik. Sevilen şarkıcıya merak edilen soruları sorduk cevapladı. İptal edilen yarışma sonrası 2021’de yeniden ülkesini temsil edip edemeyeceği henüz belli değil.

– Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Profesyonel olarak şarkı söylemeye 7 yaşında başladım. Eve döndüğümde bir çocuk yıldız olarak keşfedildim. Bugüne kadar “Marionka” şarkılarından biri, herkesin çocukluğunda dinlediği bir Makedon şarkısı.

– Küçük yaşta Amerika’ya taşındınız. Müzik eğitimine nasıl devam ettiniz?

Bütün ailem oraya taşındığında 1997 yılıydı. Her şey bir koro dersine katıldığımda başladı. Öğretmenim okuldan sonra her gün beni alan bir akıl hocası oldu, bana İngilizce öğretti ve benim için her türlü müziği çaldı. Onunla Chicago Çocuk Korosu’na katılarak müzikteki tüm A yıldızlarıyla ve Amerika’nın en ünlü mekanlarında şarkı söyleme deneyimim oldu.

– Bize biraz “You” adlı şarkınızdan bahseder misiniz?

‘’You’’ şarkısı dans yoluyla kendinizi kutlamak için bir davettir. Hepimiz hayatta o kadar çok şey yaşıyoruz ki, durduğunuz, düşündüğünüz ve kendinizle konuştuğunuz bir zaman geliyor ve bir ara vermeyi hak ediyorsunuz… Şimdi dans edin! Şarkı modern bir lezzete sahip doğu ve batı unsurlarına sahip. Bunun ana odağı olmasını istedim ve bence besteciler yazma ve yakalama konusunda güzel bir iş çıkardı.

– Şarkının klibi çok başarılı. Klip nasıl ortaya çıktı? Bize biraz klipten bahseder misiniz?

Şarkıyı sahnelemeye geldiğinde sıra dışı ve kavramsal bir müzik videosu istedik. Arka hikaye, çok uzun bir geceden sonraki sabah olması. Herkes yorgun, bitkin, üzgün… ve sonra bir değişiklik olur… Bir fark yaratmak ve olumlu bir şeyin döngüsünü başlatmak için bir şeyler gerekir.

– 2019 yılında Tamara Todevska’ya Eurovision’da vokalist olarak eşlik ettiniz. Bu macera nasıl başladı?

Komik bir hikaye. Birbirimizi müzik dünyasından tanıyoruz ve şarkıyı kaydederken onlarla temas halindeydim. Onu duydum ve İngilizcenize yardımcı olmalıyım dedim, Makedon aksanıyla bir İngilizce duyulmaması adına (gülüyor). Stüdyoya kayıt yaparken gittim ve sonunda içeri gir ve kaydet dedi çünkü seni yanımda götürüyorum! Eurovison’u ana sanatçı olarak değil de içeriden deneyimlemek, herkesin bana verebileceği en iyi hediyeydi.

vasil garvanliev ile ilgili görsel sonucu

– 2020 Eurovision maceranız nasıl başladı?

7 Ocak, hatırlayacağım ve seveceğim bir tari. Çünkü Delegasyon Başkanımız Meri ile telefonla bir toplantı yaptım ve daha sonra 15 Ocak’taki ana haberde duyurdum ve 250’den fazla şarkının geldiği 1 Şubat’a kadar açık bir şarkı gönderme çağrısı yaptık.

– Bundan sonraki projeleriniz nedir?

Bir İngilizce albümünün yanı sıra bir Makedon albümüne de odaklanıyorum. Şarkı söylemeyi ve hikayemi sesimle paylaşmayı seviyorum. Ne kadar çok insanla ve o kadar çok mutluluk.

– Eurovision iptal edildi. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz ve sizi 2021 yılında tekrar görebilecek miyiz?

Kalbi kırılmış. Ancak mevcut koşullar göz önüne alındığında… bu en iyi karardı. Sağlık zenginliktir ve şu anda buna odaklanmalıyız. Kriz zamanında ilk gelen ve giden müzik müziktir. Hepimizi iyileştirir ve hepimizin konuştuğu tek dildir müzik. Evrenseldir. Gitmek istersem 2021’de ülkemi temsil etme şansı elde etmek isterim.

– Türkiye ile ilgili neler düşünüyorsunuz? Sevdiğiniz bir Türk Eurovision şarkımız var mı?

Türkiye’yi seviyorum ve daha fazlasını keşfetmek isterim. Sadece bir kez İzmir / Kuşadası’na gittim. İstanbul gezilecek yerler listemde. Ben büyük Bülent Ersoy hayranıyım. Ne diva ama !! Ayrıca Athena da benim favorilerimden biri ve elbette Sertab’ın kalbimde özel bir yeri var.

– Son olarak bir mesajınız var mı?

Kendinize inanın, kendinizi size benzer insanlarla kuşatın ve asla pes etmeyin. Birlikte daha güçlüyüz! Birlikte daha iyi insanlarla kenetlenelim… Böylelikle kötü olanların kazanması için daha az yer kalır. Sizi seviyorum!!

Bir sonraki röportajlar için takipte kalın!

Photo by: Martin Trajanovski

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir