July 12, 2024
Eurovision 2021 Makedonya Röportajlar Röportajlar 2021

Vasil ile bir röportaj gerçekleştirdik

Vasil ile bir röportaj gerçekleştirdik

Bu yıl Kuzey Makedona’yı “Here I Stand” adlı şarkısıyla temsil edecek olan Vasil ile bir röportaj gerçekleştirdik. Sevilen şarkıcı tüm merak edilen sorularımızı cevapladı.

-Eurovision Şarkı Yarışması geçen yıl salgın nedeniyle iptal edildi. Yarışmanın iptal edildiğini öğrenince ilk tepkiniz ne oldu?

Yıkıldım ama kızmadım çünkü Covid, dünyadaki her şeyi iptal ettiği gibi bunu da iptal etti. Kontrolümüz dışındaydı.

Elbette buraya gelmek için çok çalıştığımızı, bu yaşananların haksızlık olduğunu düşündüm ve ülkemizi temsil etme ve kim olduğumuzu gösterme şansımızı kaybettiğimiz için üzgündük!

-2019 yılında Tamara Todevska’nın vokalistiydiniz. Bu yolculuğu nasıl tanımlarsınız, bu yıl Eurovision için size nasıl yardımcı olacağını düşünüyorsunuz?

Birinin isteyebileceği en iyi kostümlü provaydı. Ayrıca bu yarışmada sahne almayı ne kadar istediğimi ve bu platforma ne kadar hazır olduğumu da gösterdi.

-Şubat ayında yepyeni “SudBina” parçanızı çıkardınız ve hayranlarınız tarafından çok sevildi. Bize şarkıdan biraz daha bahseder misiniz, kendinizi şarkıyla nasıl özdeşleştiriyorsunuz?

Geçen yılki yarışma için sunulmuştu ancak söz içermiyordu, ve tamamen farklı bir düzenlemeye sahipti. Melodiye aşık oldum ve söylemekten kendimi alamadım. Doğduğum andan sahneye çıktığım ana kadarki hayat yolculuğumu anlatır nitelikte bir metni var. Çok güçlü, sevgi ve ışık dolu. Albümümün ana şarkısı 2021 Eurovision’da söylemeyi planladığım şarkılardan biriydi fakat “Here I Stand” seçildi. (bu durumdan çok memnunum açıkçası!)

-Eurovision 2021’de “Here I Stand” ile Kuzey Makedonya’yı temsil edeceksiniz. Şarkının anlamı nedir?

Kişisel başarıları, pozitifliği ve zaferi kutlayan bir şarkı. Hepimiz zor zamanlar geçirdik. Bu şarkı, hepimizden gelen iyiliğe odaklanıyor. Evet hayatta acı ve zorluklar var. Ama geriye dönüp baktığımızda sadece gülümsediğimiz ve sahip olduğumuz iyi şeyleri kutladığımız anlar vardır. Burada, müzik aracılığıyla tek yürek olarak bir arada duruyoruz.

-Şarkınızın resmi müzik videosunu yayınladıktan sonra size karşı bir imza kampanyası başlatıldı. Hatta Bulgar ve Kuzey Makedonya hükümetleri bu konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Bu durumla nasıl başa çıktınız, imza kampanyaları hakkında ne düşündünüz?

Kimsenin başına gelmesini istemediğim, haksız bir durum. Tehditler ve siber zorbalıklar can sıkıcıydı. Bu kadar insanın mutsuz ve karanlıklarla dolu olduğunu görmek üzücü. Geçtiğimiz yıl hepimiz çok şey yaşadık ve iyiye gitmeye odaklanmak yerine, insanlar sosyal medyalarda beğeniler ve görüşler alabilmek için beni aşağı çekmek istediler. Eurovision aileme ve arkamda duran destekçilerime çok minnettarım ve evet, adalet kazandı.

Vasil (North Macedonia 2021)

-Eurovision’a katılımınızı destekleyen çok sayıda hayranınız vardı, sizi Eurovision’da görmek için immza kampanyası bile başlattılar. Eurovision topluluğundan ve hayranlarınızdan aldığınız destek hakkında ne düşünüyorsunuz?

Gerçekten bir aileymişiz gibi hissediyorum. “Sessizlerin Sesi” tweet’imi yayınladığımı zamanı hatırlıyorum. Tarifi olmayan duygulardı.

Bazen karanlığın içeri girmesine izin vermek kolaydır. Ama Eurovision hayranları… Eurovision ailesi yanımda durdu, bu da bana orada durup kalbimden geçenleri söyleyip nefreti sevgiyle susturmam için ilham verdi.

-Geçtiğimiz yıl Kuzey Makedonya’yı “You” ile temsil ettiniz. “You” ile “Here I Stand”ı karşılaştırırsanız, kişisel olarak sizin için temel farklılıklar nelerdir?

Aman aman. Neredeyse geceyle gündüz kadar fark var. Beraber yürüyoruz… Dans pistini coşturuyoruz… Ardından burada dururum (Here I Stand) veya uzanırım (gülüyor).

Şaka biyana, hızlı ve yavaş olacak. “Here I Stand” enstrümental eşliğinde sahnelenecek.

-Eurovision 2021 için yedek performansınızı kaydettiniz. Çekimler nasıldı geçti, sonuçtan memnun musunuz?

İlk başta biraz kızgın olduğumu itiraf ediyorum. Neden Mart başında kayıt yapmak zorunda kaldık?! Ancak bu çok büyük bir hediye ve lütuf oldu. Gerçek gösteriden 2,5 ay önce kim kostüm provası alır!?! Artık büyük gün gelmeden önce neyi düzeltmemiz ve ince ayar yapmamız gerektiğini biliyoruz. Çok memnunum ve Sırbistan Takımı çok çok misafirperverdi.

-Pek çok hayranınız Rotterdam’daki sahne performansınızın nasıl görüneceğini merak ediyor. Bize biraz ayrıntı verebilir misiniz?

Ağzımdan laf almaya çalışıyorsunuz, iyi deneme, ama size bir sır vereyim… Sihir olacak.

-Son olarak takipçilerimimize bir mesajınız var mı?

Yes. Türkiye, Ben Burdayim, kalbimizi açalim ve beraber benimle şarkı söyleyin. Sizi çok seviyoree…

Photo by: Bojan Stoilkovski