July 12, 2024
Roxen ile bir röportaj gerçekleştirdik

Bu yıl Romanya’yı “Amensia” adlı şarkısıyla temsil edecek olan Roxen ile bir röportaj gerçekleştirdik. Başarılı şarkıcı tüm merak edilen sorularımızı cevapladı.

-Salgına rağmen birkaç single yayınladınız. Salgın sırasında üretken kalmayı nasıl başardınız, bu dönemi nasıl tanımlarsınız?

Bu süreçte işime odaklanmam gerekti, meditasyon, dinlenmek gibi şeylere vaktim olmadı şimdiye dek. Stüdyoda, şarkı yazmak ve bestelemek için çok vakit harcadım. Dolayısıyla pandemide zamanım ev ve stüdyo araısnda geçti.

-Alexander Rybak ile yaptığınız şarkıya bayıldık. Nasıl bir araya geldiniz, bize sürecin arka planını anlatır mısınız?

Çok teşekkür ederim, şarkıyı sevmeniz beni çok mutlu etti. Alexander’a her zaman hayrandım, o hep çok yetenekli bir sanatçı ve çok kibar bir insandı. Şimdiye kadar bir araya gelme şansımız olmamıştı. Skype üzerinden görüşmeler yaptık ve görüştük. Ekibim bu birlikteliği mümkün hale getirdi ve açıkçası bu durumdan çok memnunum. Çılgın bir tecrübe oldu, ve dahası, aldığımız olumlu geri dönüşler çok tatmin edici oldu.

-Romanya’yı Eurovision’da “Amnesia” şarkınızla temsil edeceksiniz. Şarkının jüri tarafından seçildiğini biliyoruz. Bu süreçten biraz daha bahseder misiniz, diğer şarkıları da duyabilecek miyiz?  

Evet, bu sene altı şarkı sunduk ve jüri, ilkbaharda Rotterdam’da temsil edeceğimiz şarkıyı “Amnesia“ olarak belirledi. Tüm şarkılar çok iyi, insanların önünde bu şarkıları söylemek için sabırsızlanıyorum.

-Bize biraz “Amnesia” adlı şarkınızdan bahseder misiniz?

“Amnesia” beni bugüne bağlayan özel bir şarkı. Bir şekilde, hissettiğim ama insanlara gösteremediğim hislerimi ve duygularımı onlara gösterme şansı veriyor.

-Amnezi’nin anlamına bakarsak, bu şarkının Eurovision için seçilmesinin belirli bir nedeni var mı?

Jürinin bu şarkıyı seçmesinin sebebini net bilmiyorum, belki de Romanya’yı temsil edecek en iyi şarkının bu olduğunu düşündüler. Jüriye sunulan tüm şarkılar çok güzellerdi, hangi açıdan bakarsanız bakın.

ROXEN (Romania 2021)

-“Amnesia” adlı şarkının klibi çok başarılı. Bize biraz şarkının klibinden bahseder misiniz, çekimler nasıl geçti?

Müzik klibi şarkıyı ve mesajını çok iyi yansıtıyor. Çok iyi bir ekiple çalıştım. Yönetmen Bogdan Paun, koreografiden sorumlu Cristian Miron, tüm dansçılar ve orda olan herkes cidden çok yardımcı oldular ve beni her konuda desteklediler. Süreç tek kelimeyle harikaydı, ve inanılmaz zevk aldım. Aslında hala eğleniyorum, çünkü asla bitmiyor. Bu sadece başlangıç diyelim.

-“Alcohol You” ve “Amnesia” yı karşılaştırırsanız, kişisel olarak sizin için her iki şarkının temel farklılıkları nelerdir?

İkisini de çok seviyorum. İkisi de benim için önemli şarkılar, bu şarkılar benden bir parçalar adeta, ve çok derin anlamları var benim için. İkisini ayırmak benim için çok zor çünkü verdikleri mesaj farklı, hayatımın farklı zamanlarını temsil ediyorlar. Farklı düşünceler, hisler… Ama ikisini de eşit seviyorum diyebilirim.

-Eurovision için yedek performansınızı kaydettiniz. Çekim nasıldı, sonuçtan memnun musunuz?

Bence başardık. Her şey sakince ve güzelce halloldu. Sonuçtan oldukça memnunum. Ancak Rotterdam’da sahnede performansımı sergilerken daha mutlu olacağımı biliyorum.

-Eurovision’dan sonra Roxen için sırada ne var? Gelecek yeni projeler ve müzik var mı?

Biraz dinlenir, kısa bir tatil yapabilirim. Sonrasında da en sevdiğim işime, müzik yapmaya dönerim. Ekibimle birlikte birkaç proje, şarkı hazırlamayı düşünüyoruz.

-Türkiye’de çok sayıda hayranınız var. Türkiye’deki tüm okuyucularımıza ve hayranlarınıza son bir mesajınız var mı?

Hepinizi çok çok seviyorum ve sizinle tanışmak için sabırsızlanıyorum. Desteğiniz ve güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Hayallerinizin peşinden gidin, kendi doğrunuzun yanında olun ve sizi mutlu eden şeylere inanın, her zaman. Romanya’dan kocaman sevgiler, hepinizi öpüyorum!

Roxen’den mesaj var!

Photo by: Bogdan Petrice