July 24, 2024
Hırvatistan Popüler Röportajlar Röportajlar Röportajlar 2022

Mia Dimšić sorularımızı cevapladı

Mia Dimšić sorularımızı cevapladı

Hırvatistan’ı Eurovision’da ‘Guilty Pleasure’ adlı şarkısıyla temsil edecek olan Mia Dimšić ile bir röportaj gerçekleştirdik. Genç şarkıcı merak ettiğimiz tüm soruları cevapladı.

-Kendinizden biraz bahseder misiniz?

Benim adım Mia Dimšić, Hırvat şarkıcı ve söz yazarıyım, aslen Osijekliyim. Şu anda Zagreb’de yaşıyorum ve tam zamanlı müzik yapıyorum. Kariyerimin sıradaki en büyük dönüm noktası ise Hırvatistan’ı Eurovision’da temsil etmek olacak ve bunun için çok heyecanlıyım.

-Keşfedilme süreciniz nasıl gerçekleşti?

Okul ve kolej yılları boyunca pek çok müzikal şey yapıyordum ve 21 yaşındayken yerel bir grup şarkı söylediğimi duydu ve beni, onların turlarından birine katılmaya davet etti. Onlara katıldım ve hayatım değişti. Beraber birçok yere gittik, özellikle Amerika ve Kanada’ya. Turda menajerim ve yardımcı yazarım Damir ile tanıştım ve bana onunla şarkılar yazmamı ve yaşamak için şarkı söylememi teklif etti. O zamandan beri de hiç arkama bakmadım.

-Dora’ya katılmaya nasıl karar verdiniz?

Hırvatistan’daki ilk üç kaydımdan sonra, bu yılın ilk İngilizce kaydımı çıkarmak için iyi bir zaman olduğunu düşündüm. Eurovision kaydım başlangıçta başka bir albüm için yazılmıştı, yani Dora ya da Eurovision için planlanmamıştı. Ancak Dora’nın son teslim tarihi yaklaşırken menajerim potansiyel olduğunu düşündüğü için onunla başvurmamızı önerdi ve çok şükür ki onun tavsiyesini dinledim. Şimdi buradayım, dünyanın en büyük sahnelerinden birine hazırlanıyorum ve burası ilk İngilizce single’ınızı sunmak için en mükemmel yer.

-“Guilty Pleasure” şarkınızın hikayesi hakkında biraz bahseder misiniz?

Beş gece üst üste aynı adamı rüyamda gördükten sonra şarkıyı yazmaya başladım. Temelde bu, diğer tüm şarkılarım gibi otobiyografik. Şarkıda, kararlı bir ilişki içindeyken başkasına aşık olma kavramını keşfetmeye çalıştım. Bu kesinlikle benim başıma geldi ve birçok insanın şarkıyla duygusal bağ kurabileceğini düşünüyorum.

-Sahne performansınız oldukça başarılı. Sahneyi nasıl yarattınız, Torino için bir şeyler değiştirecek misiniz?

Dora performansımın görsel kısmında çalışırken çok eğlendim. Etrafımda harika bir ekip vardı ve tabii ki Romanya’dan muhteşem dansçım Alex Olti de vardı. Ancak Eurovision hayranları için tam bir sürpriz olarak bir şey bırakmak istediğimizden, şu anda performansı tamamen değiştiriyoruz. Yine de vibe aynı olacak, samimi bir aşk hikayesi ve şarkının getirdiği rüya gibi bir durum. Umarım izleyenler beğenir.

Croatie 2022 : Mia Dimšić pour Turin ! (MàJ : résultats détaillés) |  L'Eurovision au Quotidien

-Performansınızda koreografi var, dansınız şarkıyla birlikte nasıl bir mesaj verecek?

Dora performansımda Alex, şarkı sözlerinde bahsedilen fanteziyi temsil ediyordu, yani temelde düşünmekten kendimi alamadığım bir adam ve sürekli etrafımda belirip kayboluyor. Şarkı boyunca paylaştığımız anlar, örnek vermek gerekirse sondaki kısa öpücükler, belki de gerçek bile değiller… Gerçekliği izleyenlere bırakılmış bir performans.

-Hırvatistan’ı Eurovision’da temsil edecek olmak nasıl bir duygu?

Bazen hala inanamıyorum. Bunun için çok mutlu, ayrıcalıklı ve minnettar hissediyorum. Aynı zamanda da çok büyük bir sorumluluk olduğunu düşünüyorum, bu yüzden ülkemi listede en üst sıralara çıkarmak için elimden gelenin en iyisini yapmak için 7/24 çalışıyorum.

-Hiç Türkiye’ye gittiniz mi, Türkiye hakkında neler düşünüyorsunuz? Sevdiğiniz Türk Eurovision şarkısı var mı?

Türkiye’ye bir kere geldim ve harikaydı. Gençliğimde folklor topluluğunun parçasıydım ve büyük bir gençlik festivali için Antalya’ya gittik. Yaklaşık 80 ülke ile bir tür kolezyumda performans sergiledik ve inanılmaz, büyülü bir deneyimdi. Ayrıca yolda İstanbul’dan geçtik ve bugüne kadar gördüğüm en güzel şehir. En sevdiğim Türk performans ise kesinlikle “Every way that I can”. Gerçekten inanılmaz bir şarkı.

-Türkiye’deki hayranlarınız için neler söylemek istersiniz?

Beni desteklediğiniz için çok teşekkür ederim ve umarım bu yılki Eurovision’da sizin için hazırladıklarımızı beğenirsiniz!

Photo by: Goran Cizmesija