July 20, 2024
Eurovision 2023 Hırvatistan Röportajlar

Let 3 sorularımızı cevapladı

Let 3 sorularımızı cevapladı

Bu yıl Hırvatıstan’ı Eurovision’da “Mama Šč!” adlı şarkısıyla temsil edecek olan Let 3 ile bir röportaj gerçekleştirdik.

Grubun üyelerinden Damir Martinović merak ettiğimiz soruları cevapladı.

-1987 yılında kurulmuş bir modern rock grubusunuz. Grup nasıl kuruldu? Let 3 ismi nereden geliyor?

Grup, halk arasında Let 1 olarak da bilinen “STRUKTURNE PTICE” projesinden doğdu. Proje müzik, video ve dans performanslarına odaklandı – tipik bir grup değildi, kalıcı bir kadrosu yoktu ve birçok kişiyi bir araya getirdi. Rijeka’nın alternatif punk sahnesindeki sanatçılar. Zamanla Let 2, Let 1’in devamı olarak şekillendi ve ardından bugüne kadar Let 3 olarak geldi.

-Eski Yugoslavya’da popüler bir grupsunuz. Ancak siz daha çok müziğe özgün yaklaşımlarınız ve müstehcen performanslarınızla tanınıyorsunuz. Şarkılarınız zaman zaman politik ve provokatif sözler içeriyor. Eminim eleştiriler vardır ama sizi destekleyen büyük bir kitle var ve sizi Eurovision’a gönderiyorlar. Tüm bunları kamuoyuna sunmak zor olsa da başardınız. Bunu nasıl başardınız, biraz bahsedebilir misiniz?

Hırvatistan’da oldukça sinir bozucu bir muhafazakar grup var. Bu özel grup, insanların sinirlerini çok fazla bozmaya uğraşıyor. Genellikle kışkırtılmış hissedenler onlar, ancak biz burada insanların kusurlarına, aptallıklarına ve eksikliklerine dikkat çekmek için buradayız. Let 3’ün bir bakıma toplum için bir düzeltici işlevi görmesine izin verin ve bunu genellikle başarıyoruz. Başarı derken, sanatsal ifademizi kullanarak her zaman diyalog başlatmayı başardığımızı kastediyorum. Bu anlamda Dora’da kazandığımız zafer, hayatın her kesimine hakim olan çöp kültürünün yıllarca süren eziyet ve zorbalıkla ezilen insanların yaralarına merhem oldu.

-36 yıl önce kurulmuş bir grupsunuz, gruptan ayrılanlar oldu. Bu grubu bir arada tutmanın sırrı nedir?

Bir sürü seks, mastürbasyon, karşılıklı sevişme ve tatmin. Ayak uyduramayanlar Let 3 vagonundan düştü.

-Dora’ya katılmaya nasıl karar verdiniz?

Hırvatistan’da Let 3, “Sevgililer Günü Karşıtı” anlamına gelen “AntiValentinovo” adlı bir festival düzenliyor, ana sloganı “Aşk yok, sadece sikişmek”. Dora’ya başvurarak festivali medyada canlandırmak istedik. Ayrıca Eurovision’da harika seks, uyuşturucu ve büyük bir ışık gösterisi olduğunu duyduk ve hepimiz bununla ilgili olduğumuz için kendimiz kontrol etmek istedik.

-Bize biraz ‘Mama ŠČ!’ adlı şarkınızdan bahseder misiniz? Şarkının mesajı nedir çünkü şarkı ilginç sözler içeriyor.

Eşim Ivanka Mazurkijević ve ben sinema ve tiyatro için çokça müzik yapıyoruz. Bu yıl Split’teki Hırvat Ulusal Tiyatrosu’nda Paolo Magelli’nin yönettiği bir savaş karşıtı oyun üzerinde çalıştık. “LizistRATa” adlı oyun birkaç metnin birleşiminden oluşuyordu: Homer, Aristophanes, Predrag Lucić ve Mate Matešić. Prömiyerden sonra, Paolo ve ben bu projede yaratılan pek çok iyi müzik olduğu ve tamamen yeni bir proje yaratmanın mantıklı olacağı sonucuna vardık. Bu yeni proje, bir orkestra, koro ve eski Yugoslavya’nın her yerinden gelen konuklarla bir savaş operası gibi bir şeye dönüştü. O anda Let 3 için tamamen yeni bir şarkı yazdım – “MAMA ŠČ”.

Şarkı, transhümanist fikirler taşır, altın elektrikli traktörümüz transhümanizmin bir sembolüdür. Toplumun fosil yakıtlara ihtiyacı yok, sadece yenilenebilir enerji kaynaklarına ihtiyacı var ve teknolojinin yardımıyla yoksulluğu, açlığı, insan aptallığını, savaşları ve şiddeti ortadan kaldırabiliriz. Yaşama hakkını, yaşanacak alanı, seçme hakkını, hoşgörüyü, cinsel ve toplumsal cinsiyet eşitliğini tesis edebiliriz.

-Geçtiğimiz günlerde şarkının klibi yayınlandı. Şarkının klibinden biraz bahseder misiniz? Çekimler nasıl gerçekleşti?

Diğer işler gibi, tüm ekibin enerjisi yüksekti. Çalıştığımız ekip yönetmen Jovanov Gonzo’nun her zamanki ekibi. Beraber birçok şey yaptık, keyifli zaman geçirdik.

-Eurovision sizin için ne ifade ediyor?

Eurovision’a gideceğimi hiç düşünmemiştim. Ama gideceğimize göre, elimizden gelenin en iyisini yapacağız. Ancak korkarım ki Eurovision bize yetişemeyecek…

Eurovision tarihinde favori şarkılarınız var mı? Evet ise hangileri…

ABBA!

Son olarak bir mesajınız var mı?

Bizim için tezahürat yapın, bize oy verin ve dünyanın değişeceğine tanık olacaksınız.

Photo by:  Franko Kelam