July 13, 2024
Go_A sorularımızı cevapladı

Go_A SORULARIMIZI CEVAPLADI!

2020 Eurovision’da “Solovey” adlı şarkısıyla Ukrayna’yı temsil etmesi bekenen Go_A ile bir röportaj gerçekleştirdik. Eurovision’un iptalinden sonra grup 2021 yılında yeniden Ukrayna’yı temsil edecek.

– Bize biraz kendinizden bahseder misiniz, Go_A nasıl bir araya geldi?

Elbette. Grubun hikayesi, ses yapımcısı Taras Shevchenko’nun 2012 yılında etno yapımcı Kateryna Pavlenko ile tanışmasıyla başladı. İlk olarak bir şarkı demosu yapmak istendi ve bu çok iyi oldu. Müzisyenler hiç kimsenin daha önce benzer bir şey yapmadığına şaşırdılar, bu nedenle yaratıcı çalışmalarını elektronik müzik ve Ukrayna halkının kombinasyonu üzerine inşa etmeye karar verdiler.  Go_A böyle bir müzik öncüsü oldu.  Performansı, dinleyicileri asla soğuk bırakmasa da grup uzun süredir yeraltında.

Grubun şimdi iki lideri var. Katia etnik yönlerden ve Taras, müziğin elektronik bileşeninden sorumludur. Bununla birlikte, kendilerini her zaman müziği daha derin, daha canlı ve ilginç yapmalarına yardımcı olan profesyonel müzisyenlerle çevrelerler.

Grubun üyeleri şunlardır:
– Kateryna Pavlenko – kurşun vokal, Ukrayna halk müzikleri seçimleri, perküsyon, şarkı sözleri;
– Taras Shevchenko – ses yapımcısı, klavyeler, perküsyon;
– Ihor Didenchuk – sopilka, çoklu enstrümanlar, destek vokalleri, perküsyon;
– Ivan Hryhoriak – gitar.

– Go_A’nın anlamı nedir?

”Go_A” adı, “hareket” olarak “Git” ve kökenleri, her şeyin, evin ve köklerin başlangıcını temsil eden eski bir Yunan harfi “alfa” olarak “A” dan oluşur.  Bizim için bu isim köklerimize geri dönmek anlamına geliyor.

– “Vidbir” adlı Eurovision elemelerine katılmaya nasıl karar verdiniz?

Hayranlarımız yüzünden oldu.  Neredeyse bir yıldır onlardan mesajlar alıyorduk, bir sonraki ulusal seçime katılmalıyız dedik. Bu yüzden denemeye karar verdik.

– Bize biraz “Solovey” adlı şarkınızdan bahseder misiniz?

Şarkı Katia’nın kişisel hikayesine dayanıyor. İçeri giren ve kendine aşık olan güçlü bir kız hakkında. Sonra aniden bu kız ciddiye alınmadığını fark ediyor. Sonuna kadar haysiyetini koruyor ve gerçekten umursamıyormuş rolünü oynamaya devam ediyor ve masaları çeviriyor. Kateryna tarafından yeniden yorumlanan Ukraynalı bir türkü ise “Solovey” için ilham kaynağı oldu.

– Eurovsion iptali öncesi Ukrayna’nın mali kriz nedeniyle Eurovision’dan çekilebileceği söyleniyordu. Bunun hakkında ne düşünüyorsunuz?

Her zaman bazı söylentiler vardır. UA:PBC, Birlikte çalıştığımız ekibin gezisini finanse etme sözü veriyor.

– Eurovision sizin için ne ifade ediyor?

Her şeyden önce, Ukrayna kültür mirasını geniş bir kitleye yeniden aktardığımızdan, kültürümüzü uluslararası düzeyde temsil etmek için bir şans. Bu bizim için bir onur ve büyük bir sorumluluktur.

– Türkiye hakkında ne düşünüyorsunuz? Türk Eurovision şarkılarından favoriniz hangisidir?

Türkiye’den hemen hemen tüm yarışmacıların şarkılarına biraz Türk yerli müziği katmasını seviyoruz. Ve Türk perküsyonu, İnanılmaz! Tabii Sertab Erener ”Everyway That I Can”ini çok seviyoruz. Ayrıca Manga’yı ve “We Could Be The Same” adlı şarkısını da öyle.

– Son olarak, takipçilerimize bir mesajınız var mı?

Tabii ki var! Grubumuzu desteklediğiniz ve şarkımızı dinlediğiniz için teşekkür ederiz. Umarız güzel ülkenizi ziyaret edebilir ve mümkün olan en kısa sürede sizin için bazı konserler verebiliriz. Ukrayna’dan sevgilerle 🙂

Bir sonraki röportajlar için takipte kalın!