July 20, 2024
Barbara Pravi sorularımızı cevapladı

Bu yıl Fransa’yı “Voila” adlı şarkısıyla temsil eden Barbara Pravi ile bir röportaj gerçekleştirdik. Genç şarkıcıya merak edilen tüm soruları sorduk.

-Merhaba! Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Selam, adım Barbara, Fransızım, Paris’te doğdum ve hala burada yaşıyorum. 27 yaşındayım, şarkı yazıp besteliyorum ve boyum da 1.59!

-Yeteneğiniz nasıl keşfdildi?

Küçükken hep şarkı söylerdim, büyüdüğümde hukuk okumayı denedim, ancak bana göre olmadığını gördüm ve hayatımı sevdiğim şeyi yapmaya adadım.

-2016 yılında “Un été 44” adlı bir müzikalde yer aldınız. Sizin için bu deneyim nasıldı?

Büyülü bir andı. Benim için çoğu şeyin ilkiydi. Sahnedeki ilk anımdı. Charles Aznavour’a ait olan bir şarkıyı seslendirmiştim.

-Junior Eurovision’da Fransa için iki şarkı bestelediniz. Bu macera nasıl başladı?

Junior Eurovision’da başlangıçta, Fransa televizyonunun Carla’dan bir şarkı düşündüğünü öğrendik. Ve biz de bir şeyler yapmaya karar verdik. Çocuklar için daha “orijinal” bir şeyler ortaya koymalıydık. Carla özel bir kız, bu yüzden özel bir şarkıya ihtiyacı vardı. Her zaman gülen, zeki, eğlencelive durmadan dans eden bir kız.

-Junior Eurovision için birkaç sarki bestelediniz, şimdi yarışmada şarkıcı olarak yer alıyorsunuz. Bu sizin için zor mu, farklılıkları kişisel olarak nasıl tanımlarsınız?

Sadece tek bir fark var. İlk Eurovision Junior, çocuklar için bir yarışma. Ve bu yarışmayı, şarkı yazıp bestelemeyi çok daha zor bir hale getiriyor. Carla veya Valentina için şarkı yazmak, Barbara’ya yazmaktan tamamen farklı. Şarkılarda benden bir parça tabii ki var, ancak başkaları tarafından yazılan kısımlar da var. Şarkıcı olarak Eurovision’da yer almak kariyerim için büyük bir adım.

Eurovision 2021: Le clip de « Voilà », la chanson de Barbara Pravi, est en  ligne

-“Eurovision France, c’est vous qui décidez” adlı ulusal finale katılmaya nasıl karar verdiniz?

Hazır olduğumu biliyordum, Fransız televizyonu bana karşı çok nazikti. Bu işi yapmak istiyorum, kendi istediğim şekilde kendi işimi yansıtmak istiyorum. Bir şekilde bu isteklerimi yansıttığım için çok mutluyum.

Bize biraz “Voila” adlı şarkınızdan bahseder misiniz?”

“Voila” onaylanma hakkında bir şarkı, biraz benim hikayemi anlatıyor, biraz basit bir şarkı. “Sana yalvarıyorum, var olmam lazım, beni dinlemen lazım çünkü burda değilsen ben kendim olamam. Sadece gözlerim, ellerim ve öfkem. En derinden, ve tamamen.”

-Sahne performansınız oldukça başarılı. Eurovision için performansınızda değişiklikler yapılacak mı?

Bir şey söylemeyeceğim, göreceksiniz 🙂

-Favori ülkelerden birisiniz, şarkıya gelen tepkiler nasıl, neler hissediyorsunuz?

İnsanların nezaketi beni çok mutlu ediyor, bana enerji ve sevgi yolluyorlar ve bu çılgınca. Bu kadarını beklemiyordum. Biraz korkuyordum çünkü Voila benim için çok özel bir şarkı, anlamı çok büyük. Tüm bunlar için minnettarım.

-Türkiye’ye hiç gittiniz mi, Türkiye hakkında düşünceleriniz nedir?

Açıkçası Türkiye’de hiç bulunmadım. Fakat Türkiye’ye gitme gibi bir hayalim var çünkü orda doğmuş çok yakın bir arkadaşım var. Türkiye’den sadece Tarkan’ı biliyorum (nolur gülmeyin). Arkadaşım bana “teşekkürler’i” öğretti.

-Türkiye’de sizi takip eden ve destekleyen büyük bir kitle var. Son olarak takipçilerimize bir mesajınız var mı?

Sizlerle buluşmak için sabırsızlanıyorum, kültürünüz, müziğiniz ve sanatını hakkında öğrenmek istediğim çok şey var. Beni ve Voila’yı dinlediğiniz için teşekkürler. Paris’ten size bolca öpücükler yolluyorum, bu röportaj için çok teşekkürler!

Photo by: Cyril Moreau