Romanya Kültür Bakanı Eurovision ile ilgili konuştu

0

Avrupa Yayın Birliği’nin iddia ettiği usulsüzlükle ilgili yaptığı resmi açıklamadan sonra Romanya devlet kanalı TVR, Eurovision Şarkı Yarışması’ndan çekilmekle ve yasal işlem gerçekleştirmekle tehdit etmişti.

Romanya Kültür Bakanı Lucian Romascanu, verdiği bir röportajda Ukrayna’yı desteklemenin Eurovision organizatörlerinin siyasi bir kararı olduğuna ve bu yaklaşımın kazanan ülkeye zarar vereceğine inandığını söyledi.

Lucian Romascanu yaşanan son durum ile ilgili açıklamalar yaptı.

“Ağlamak saçma olur. Bu tozlu Eurovision’u izlediğimizden beri herkes bir çeteye oy veriyor. Kendi aralarında Baltıklar, aralarında Kuzeyliler, aralarında Latinler, şimdi, birdenbire Eurovision bu oylamada kirli bir şey olduğunu fark etti.

Eurovision’un belli bir ülkeyi, yani Ukrayna’yı desteklemesinin siyasi bir kararı olduğunu düşünüyorum ve bunun Ukrayna’ya çok zarar verdiğini düşünüyorum, çünkü Ukrayna kendi meziyetleriyle kazanabilir veya kendi meziyetleriyle kaybedebilir.

Bakan, usulsüzlükle ilgili konuştu ve Eurovision’da jüri oylamasının tamamen kaldırılması gerektiğini söyledi.

“TVR’den (devlet kanalı) anladığım kadarıyla bu onların suçu değil. TVR’yi Eurovision’dan çekmek ve sorumlu tutmak istiyorlar.

Size söyleyebileceğim tek şey, keşke başımıza bir şey gelmemiş olsaydı. Bizde bir sorun olduğu ortaya çıkarsa, TVR yönetimi yarışmadan ayrılmalı. Bu olabilecek en kötü şey. Bu kötülüğün içindeki iyilik, Eurovision’un temel bir reformu olabilir. Bu jüri oylamasına bir son verelim bırakalım halk karar versin.

Özel bir durumdayız, Moldova Cumhuriyeti ile aynı kültüre sahibiz, bu açıdan bir ve aynıyız. Ve belki bir şarkı ya da ortak bir rakip Romanya – Moldova aramızdaki oylama sorununu çözebilir ve o zaman her şey netleşir. Ancak Eurovision, her şeyden önce siyasetin değil müziğin puanlandığı bir müzik yarışmasına geri dönmeli ve ülkelerin ayrılması değil, birlik faktörü olmalıdır. Bizi birleştirmek için doğdu ve hepimiz sevindik. Mesela ABBA, Eurovision’da idi. Yani, harika şeyler oldu.”

Kaynak: romania.europalibera.org

Photo by: EBU

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir