Romanya Eurovision’dan çekilme tehdidinde bulundu

0

Avrupa Yayın Birliği’nin iddia ettiği usulsüzlükle ilgili yaptığı resmi açıklamadan sonra Romanya devlet kanalı TVR, Eurovision Şarkı Yarışması’ndan çekilmekle ve yasal işlem gerçekleştirmekle tehdit etti.

Romanya; Karadağ, Belçika, Avustralya ve İsveç’in birbirine puan verdiğini savundu.

Avustralya’nın puanı: 12 puan İsveç, 8 puan Belçika.
Belçika’nın puanı: 12 puan İsveç, 8 puan Avustralya.
İsveç’in puanı: 12 puan Avustralya, 8 puan Belçika.

Romanya devlet kanalı TVR’nin bugün yapmış olduğu resmi açıklamadan bazı önemli kısımlar:

“TVR’nin Avrupa Yayın Birliği’nin (EBU) yarı final ve Eurovision 2022 yarışmasının finalinde ulusal jürilerin oylarının yarattığı durumu ele alma şeklini onaylamaması, şüphe uyandıracak şekilde bölündü.

Bazı ülkeler cezalandırılırken, jüri üyelerinin notları, şeffaf olmayan ve “algoritma” adı verilen, dolayısıyla şüphe uyandıran EBU notları ile değiştirildi.

Daha da kötüsü, ceza alan ülkeler adına EBU tarafından yönlendirilen ek puanlar aldılar.

EBU, oylamanın ertesi günü altı ülkenin jüri üyeleri tarafından verilen notları heyetlere iletmiş ve “düzensiz bir oylama modelinin” varlığını ikna edici bir şekilde açıklamış olsaydı, TVR’nin durumu derhal araştırmak ve düzeltmek için tepki gösterecek zamanı olurdu.

Böylece 12 Mayıs Perşembe günü, jüri üyelerinin ikinci yarı finalde verdiği oylar üzerinde dolanan şüpheleri ortadan kaldırabildik ve gala sırasında kamuoyuna algoritma tarafından oluşturulanlar değil jüri üyelerinin notları finalistlere açıklanabildi.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da EBU’nun önleme ve kontrol mekanizmalarına sahip olmasıdır. Bir jüri şüphesi olduğunda, oylama sürecini denetlemek için gözlemciler gönderebilir. Bu yıl EBU, yaptırım uygulanan altı ülkeden ikisine gözlemci göndermeye karar verdiğinde olan buydu.

Gözlemcilerin vardığı sonuç, oylamanın düzenli olduğu ve herhangi bir suistimal veya dolandırıcılık girişimi bildirmedikleri yönündeydi. Bu, halk için son seçmenin başında, EBU temsilcisinin jüri üyeleri tarafından verilen tüm oyların geçerli olduğunu açıklamasının nedenlerinden biridir.

EBU’nun, bu organizasyonun geleneksel bir üyesi olan ve saygı duyulmayı hak eden TVR’ye yönelik anlaşılmaz tutumu, Eurovision organizatörlerinin yarışmanın nihai sonuçlarının iletilmesi sırasında yalan söylemeyi tercih etmesiyle de vurgulanmaktadır. Jüri oylamasının sonucunu açıklama sırası Romanya’ya geldiğinde, organizatörler “algoritma” tarafından sağlanan notları sunmak için var olmayan bir teknik soruna başvurdular.

İlk açıklamamızda söylediğimizi yineliyoruz: Teknik bir sorun yoktu! Eda Marcus canlı yayına geçmeye hazırdı ve bağlantı mükemmel çalıştı. Moldova’ya 12 puan veren Rumen jürisinin oyunu açıklamamızın yasak olmasının tek nedeni, EBU’nun verdiği puanı kabul etmememizdi.

Meydana gelen durumun ve kamu televizyonuna getirdiği görüntü hasarının ardından, TVR temsilcileri Romanya’nın Eurovision’dan çekilmesini ve etkinlik organizatörlerinin mahkemedeki davasını değerlendiriyor.”

Kaynak: TVR

Photo by: EBU

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir