Romanya delegasyonu: “Sorunun ne olduğunu bilmiyoruz”

0

Romanya devlet kanalı TVR, Romanya’nın Moldova’ya gönderdiği 12 puanın ve Jüri oylarının iptal edildiğini ve EBU tarafından Ukrayna’ya verildiğini iddia etti.

TVR, toplam altı ülkenin oylarının geçersiz sayıldığını ve bu yapılırken ülkelerin temsilcilerine haber verilmediğini açıkladı:

“Azerbaycan’ın, Gürcistan’ın, Karadağ’ın, Polonya’nın, San Marino’nun ve Romanya’nın oyları bu şekilde değiştirildi. Bu kural değişikliğinden jürilerimizin haberi yoktu.”

Jürilerin diskalifiye edilmesi için somut bir delil sunulmadığını ifade eden TVR, Romanya ve Polonya’nın jüri oylarının geçersiz sayıldığını ve 12 puanın Ukrayna’ya gönderildiğini iddia etti.

Romanya Delegasyon Başkanı Iuliana Marciuc, EBU’nun Romanya’nın jüri oylamasını neden iptal ettiğini veya Bükreş’in Moldova’ya verdiği 12 puanın Ukrayna’ya neden gittiğini anlamadığını söyledi.

Iuliana Marciuc verdiği bir röportajda bir açıklama yaptı.

“Bükreş’i aradım, sonucun verilmesini istedim çünkü o ana kadar sonucu bilmiyordum ve jürinin nasıl organize edildiğinin detaylarını sordum.”

“Jüri üyeleri huzurunda stüdyoya gelen bir noter mevcudiyeti ile oylamanın EBU’nun koyduğu kurallara uyumlu şekilde düzenlendiğini öğrendim. Jüri üyeleri oylama esnasında birbirleriyle iletişim kuramadı. Konuşamadılar. Herkes jüri kağıdını imzaladı. Jürinin nihai sonucunu bile görmediler. Jüri oyumuz ile ilgili sorunun ne olduğunu bilmiyoruz.”

Romanya’nın juri oyları şu şekildeydi:

12 Moldova
10 Yunanistan
8 Polonya
7 Hollanda
6 Azerbaycan
5 Avustralya
4 İtalya
3 İspanya
2 Finlandiya
1 Litvanya

Avrupa Yayın Birliği, “Benzer ülkelerin verdikleri oylara bakarak durumu düzeltme hakkımız saklıdır. Jüriler çok alt sıralardaki ülkelere oy verirse, bu oylar iptal edilebilir” dedi.

Kaynak: Oda tv / Telejurnal

Photo by: EBU

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir