Oylama sistemi değiştirilmeyecek!

Oylama sistemi değiştirilmeyecek!


Yunanistan devlet kanalı ERT’nin Uluslararası İlişkiler Direktörü Bayan Maria Koufopoulou geçtiğimiz günlerde Yunanistan’ın temsilcisini nasıl seçeceği ve Eylül ayında yapılan Eurovision toplantısı hakkında ayrıntılı bir röportaj verdi.

Koufopoulou, Yunan yayın kuruluşu ERT’nin önümüzdeki yılki yarışma için Yunan katılımcısını nasıl seçeceklerine henüz karar vermediğini belirtti. Ancak yayıncının ulusal bir final veya dahili bir seçim için açık olduğunu belirtti.

Görüşme sırasında Koufopoulou, Eylül ayında farklı delegasyon üyelerinin yer aldığı bir toplantı yapıldığını da belirtti. Toplantıda, yayıncıların mevcut oylama sistemini korumak isteyip istemediklerini veya değiştirmek isteyip istemediklerini oylayabilecekleri bir oylama yapıldı. Bazı farklı oylama sistemleri masadaydı, ancak Koufopoulou’ya göre, delegasyonların %80’i mevcut %50 jüri %50 halk oylama sistemini tutmaya karar verdi.

“Delegasyonların %80’i oy sistemini değiştirmemek için oy kullandı. Atölyeye iki meslektaşımla birlikte katıldım ve EBU üyelerinin mevcut oylama sisteminden memnun olup olmadıkları sorusu vardı.”

Jüri oylamasında son yıllarda yapılan yanlışlıkların artmasından sonra ortaya çıkan olası yeni oy kullanma yöntemiyle ilgili tartışmalar yaşandı. Ancak EBU, büyük olasılıkla, delegasyonların çoğunluğunun nasıl olduğu konusunda tatmin olduklarından oylama sistemini koruyacaktır.

Source: Sputniknews.gr
Photo by: Andres Putting
BÜYÜK FİNALE...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir