July 13, 2024
Eurovision 2021 Moldova

Moldova’nın oyları incelenecek mi?

Moldova’nın oyları incelenecek mi?

Eurovision 2021 sonuçlarının ardından Moldova delegasyonuna oy sahtekarlığı spekülasyonları yöneltildikten sonra, EBU herhangi bir soruşturma başlatma niyetinde olmadıkları belirtildi.

Bu suçlamalardan bazıları, bu yılki Eurovision’daki Moldova şarkısının söz yazarı sanatçı ve müzik yapımcısı Philipp Kirkorov’a yönelikti.

Isveç gazetesi Aftonbladet’ten Tobbe Ek, EBU’ya Moldova’nın puanlama sonuçlarına dikkat çekip çekmediklerini ve bu davayla ilgili bir soruşturma başlatmayı planlayıp planlamadıklarını sordu.

EBU sözcüsü şu cevabı verdi:

“Bu yıla kadar, Eurovision finali yapılmadan önce her jüri üyesinin adı kamuoyuna açıklandı. Eurovision Şarkı Yarışması’nın Yönetici Danışmanı Martin Österdahl, jüri üyesinin kimliğini gizli tutmanın “gösterinin bütünlüğünü korumak ve herhangi bir dış inceleme veya baskı olmaksızın bağımsız olarak oy kullanmalarını sağlamak için” gerekli olduğunu savundu.

“Eurovision Şarkı Yarışması’ndaki jüri üyelerinden ve genel halktan alınan tüm oylar, oylama ortağımız Digame ve denetçimiz EY tarafından kontrol edildi ve doğrulandı ve geçerli bir sonuca sahip olduğumuz için memnunuz.”

Kaynak: Aftonbladet.se

Photo by: EBU