Moldova’nın Eurovision masrafları tartışma konusu oldu

0

Son haftalarda Moldova kamuoyunu, Eurovision delegasyonunun 2024 Eurovision katılım maliyetleriyle ilgili tartışmalarla çalkalandı.

Ön raporlara göre, Moldova delegasyonu Eurovision için 650 bin Moldova leyi harcadı. Bu durum, kamu fonlarının yönetimi ve harcamaların şeffaflığı konusunda çeşitli soruların ortaya çıkmasına neden oldu.

Denetleme ve Geliştirme Konseyi toplantısında, eski Eğitim Bakanı Corneliu Popovic’in açıklamalarına göre, bu miktarın 450 bin leyi kanal tarafından delegasyonun unsurlarına yatırıldığı ve geri kalan 198 bin leyinin ise şarkıcı Natalia Barbu tarafından karşılandığı belirtildi. Ancak, TRM’nin bütçesinin düzeltilerek bu miktarın da devlet kanalı tarafından karşılanması için bir talepte bulunuldu.

Ayrıca, TRM’de çalışmayan diğer kişilerin de delegasyona eşlik edip etmediğinin açıklanmasından kaçınıldı. Bu bağlamda, denetim kurulu, TRM yönetiminden bir sonraki toplantıda delegasyonda yer alan isim listesini ve kamu parasıyla gerçekleştirilen faaliyetleri sunmasını talep etti. Bu yaşananlardan sonra sosyal medya da birçok kişi Moldova’nın Eurovision’dan çekilmesini talep etti.

Popovici, “Hatırlatmak isteriz ki, sevgili dostlar, Romanya ve diğer bazı ülkeler, TRM kadar cömert bir bütçeye sahip olamayarak muhtemelen mali nedenlerden dolayı 2024 Eurovision’a katılmadı.” diye belirtti.

Kaynak: noi.md

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir