July 20, 2024
Junior Eurovision Junior Eurovision Röportajlar Malta

“Türkiye Avrupa’nın çoğundan çok farklı görünüyor”

“Türkiye Avrupa’nın çoğundan çok farklı görünüyor”

29 Kasım’da Junior Eurovision’da “Chasing Sunsets” adlı şarkısıyla Malta’yı temsil edecek olan Chanel Monseigneur ile bir röportaj gerçekleştirdik.

-Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Malta, Mosta’dan 9 yaşındayım. Annem, babam ve sevimli küçük kardeşim Luigi ile yaşıyorum. Şarkı söylemeyi, dans etmeyi ve piyano çalmayı seviyorum. Ama aynı zamanda kısa öyküler yazmayı ve resim yapmayı da seviyorum. Ve COVID sırasında başka bir hobi keşfettim: Yemek yapmak!

-Yeteneğiniz nasıl keşfedildi?

Babam şarkı söylediğim bir videomu çekti ve tanıdığı birine yolladı ve ona şan dersi almam gerektiğini söylediler. 7 yaşındayken başladım ve inanılmaz bir deneyim oldu!

-İtalya ve Litvanya gibi ülkelerde birçok yarışma kazandınız. Bunun hakkında ne düşünüyorsunuz?

İtalya, Litvanya ve Letonya’da kategorilerde birinci oldum, Letonya’nın Riga Senfonisi Grand Prix’sine yakın bir zamanda bitirdim, bu deneyimler harikaydı, bana birçok yönden yardımcı oldular ve büyük sahnelere çıktığımda ve büyük kalabalığa sahip olduğumda beni daha cesur kıldı, kesinlikle seviyorum!

-Ulusal finale katılmaya nasıl karar verdiniz?

Junior Eurovision’u hatırlayabildiğim kadar uzun zamandır izliyorum, bu yüzden bir gün denemek her zaman hayalimdi, arkadaşlarım beni cesaretlendirdi ve Chasing Sunsets’in bestecilerinden biri olan kuzenim ve aynı zamanda bir harika yerel grup, Red Electrick.
Deneyeceğimi düşündüm, en genç olacağım ve ilk denemem kazanabileceğime inanmadım!

– “Chasing Sunsets” şarkınızdan bahseder misiniz?

Bu benim ilk orijinal şarkım, kesinlikle benim için çok özel bir şarkı, kuzenim ve harika arkadaşları ile çalıştı, bu yüzden daha da özel kılıyor.
Şarkı, hayallerinize ulaşmak çok uzak ve imkansız görünse bile, hayallerinizin peşinden koşmak, asla pes etmemekle ilgilidir. Hayat, COVID ile şu anki gibi durumlarda bile kovalamaktan ibarettir, kişi hayallerini takip etmeye devam etmelidir.

Chanel Monseigneur will represent Malta at the Junior Eurovision Song Contest 2020

– Junior Eurovision’da Malta’yı temsil etmek nasıl bir duygu?

Harika hissettiriyor ve bir rüya gibi, çünkü söylediğim gibi, şarkıma ve performansıma çok inansam da ilk denememde kazanmayı beklemiyordum.

-Junior Eurovision’a nasıl hazırlanıyorsunuz?

Tabii ki bol bol pratik, teknikler üzerine vokal seansları ve özellikle harika vokal koçum Claire McCartin ile şarkı üzerine bana en iyi tavsiyeyi veriyor ve beni cesaretlendiriyor. Bana inanan ve kesinlikle bir fark yaratan birçok insanım var. Ayrıca geçmiş katılımcıların çok sayıda youtube videosunu ve mevcut katılımcı performanslarını da izliyorum.

-Hiç Eurovision izlediniz mi, favori şarkınız var mı?

Ben asla kaçırmam! Junior Eurovision favorilerim Polonya’dan Viki Gabor ve Malta Destiny ve Ela Mangion’dan çıkışlarımız! Yetişkin versiyonu Michela Pace’in Cameleon’unu (Malta) seviyorum ve önümüzdeki yıl Malta’yı temsil eden Destiny’i tekrar görmeyi dört gözle bekliyorum.

-Hiç Türkiye’ye gittiniz mi? Türkiye hakkında ne düşünüyorsunuz?

Türkiye’ye hiç gitmedim ama bir gün ziyaret etmeyi çok isterdim, Avrupa’nın çoğundan çok farklı görünüyor, Malta gibi sıcak iklime sahip bir ülke ve bu iklimi çok severim; Maltaca konuşsam da Türkçe bir veya iki kelimeyi anlayabilirim.

– Bu yıl artık internet üzerinden oy kullanmak mümkün olacak ve Türkiye de oy kullanabilecek. Türkiye’yi veya takipçilerimize mesajınız var mı?

Merhaba herkese! Beni sosyal medya hesaplarımızdan takip edin!

Photo by: PBS