Vasil’e karşı imza kampanyası başlatıldı

0

“Here I Stand” adlı şarkısıyla Kuzey Makedonya’yı temsil edecek olan Vasil’e karşı bir imza kampanyası başlattı.

Vasil Garvanliev’in Kuzey Makedonya’yı temsil etmesine tepki olarak başlatılan imza kampanyasında, imza sayısı 6 bin’e yaklaştı. İmza kampanyasına katılanlar, Garvanliev’in yarışmadan çekilmesini istiyor. Nedeni ise Garvanliev geçtiğimiz günlerde, Makedon ve Bulgar çifte vatandaşlığa sahip olduğunu ve “Here I Stand” şarkısı için hazırladığı videoda Bulgar bayrağı gibi görünen şeyin aslında yanlışlıkla sergilenen bir sanat eseri olduğunu açıkladı.

Pek çok Makedon, rekabetin siyasallaşmasından şikayetçi. 2017’de, siyasi krizin doruğunda Makedonya, ABD Büyükelçiliği’nde nüfuslu danışmanın kızı tarafından temsil edildi ve 2019’da şarkıcı Tamara Todevska, empoze edilen Kuzey Makedonya adını aşırı kullandığı için eleştirildi. Todevska daha sonra, ABD Büyükelçiliği’ ndeki bir resepsiyonda Makedon marşını karıştırıp, Bulgaristan’ın iddia ettiği Makedon kahramanlarını çağrıştıran dizeleri dışarıda bıraktığı için özür diledi.

Bugün Garvanliev, çifte vatandaşlık için özür dilemeyeceğini söyleyerek, prosedürün yasal olduğunu açıkladığı bir video açıklaması yayınladı.

Kaynak: English.republica.mk

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir