Vasil: “Benim pasaportum müzik”

0

Kuzey Makedonya temsilcisi Vasil’e karşı imza kampanyası başlatılmış ve 16 bine yakın imza toplanmıştı.

Şarkıcının “Here I Stand” adlı şarkısının klibinde duvarda Bulgaristan ulusal bayrağını anımsatan beyaz, yeşil ve kırmızı renklerde üç çizgiyi gösteren bir sanat eseri gözükmüş ve bunun aslında Zaneta Vangeli’ye ait sanat eseri olduğu ortaya çıkmıştı. Bunun üzerine “Here I Stand” adlı şarkısının klibinde yanlışlıkla sergilenen bir sanat eseri kaldırılıp, şarkının klibi Eurovision’un resmi youtube sayfasında yeniden paylaşılmıştı.

Bunun üzerine Kuzey Makedonya devlet kanalı MRT gelen tepkiler üzerine bir komisyon kurulduğunu ve Vasil’ın katılımını gözden geçireceğini duyurmuştu.

Vasil’e gelen bir diğer eleştiri çifte vatandaşlığa sahip olmasıydı. Deutsche Welle ile gerçekleştirdiği bir röportajda “Benim pasaportum müzik” dedi.

Başlatılan imza kampanyasına karşı etkilendiğini söyledi

“Beni etkiliyor mu? Evet, ben bir insanım, kalbim var, ruhum var, sanatçıyım. Biz sanatçılar çok daha savunmasızız, ama ben sakinim.”

Yaşanan olaylar ile ilgili büyük dersler aldığını da söyledi

“Hayatım boyunca öğreneceğim ve hatırlayacağım bir ders oldu. Ülkemizde siyasetin hemen hemen her alanda yer alması talihsiz bir durum ve sonuçlarını hepimiz biliyoruz. Sanat, müzik ve spor bir ulusu yöneten ve yükselten şeylerdir.”

Makedon ve Bulgar vatandaşı olması ile ilgili hisslerini paylaştı

“Kocaman bir kalbi, samimi bir ruhu, tarih ve müzikle dolu bir adam gibi hissediyorum. Evet Makedonya’da doğdum ve ister inanın ister inanmayın, en gururlu Makedonlardan biriyim. Ama mesele şu ki, ailemizi biz seçmiyoruz, sevdiklerimizi seçmiyoruz. Bizimle olmayan babaannem, babamın annesi Petrich’in dışında bir köyde doğdu. Özür dilemiyorum, bununla gurur duyuyorum. Ben Makedonyalıyım. Yaptığım her yerde, sahnenin önünde ve arkasında, Chicago’da Londra’da Paris’te herkes beni Makedon Vasil Garvanliev adıyla tanıyor. Müzik benim dürüst pasaportumdur. Ben tarihle, köklerle dolu bir müzik elçisiyim ve bunun için asla özür dilemeyeceğim.”

Kaynak: Deutsche Welle

Photo by: Martin Trajanovski

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir