July 22, 2024
Eurovision 2021 Makedonya

Kuzey Makedonya: “Here I Stand” yayınlandı

Kuzey Makedonya: “Here I Stand” yayınlandı

65.Eurovision Sarki Yarismasi’nda Kuzey Makedonya’yi “Here I Stand” adli sarkisiyla Vasil temsil edecek.

Şarkı Vasil, Borče Kuzmanovski ve Davor Jordanovski tarafından yazılıp bestelendi.

Şarkı ünlü Makedon stüdyosu “Fames”te canlı bir orkestra eşliğinde kaydedildi, şarkının vokalleri ise Vasil’in de parçası olduğu Chicago Çocuk Korosu’nun eski üyeleri tarafından Chicago’da kaydededildi.

Şarkının klibinde II. Beyazıt döneminde sadrazamlık yapmış olan Davut Paşa tarafından yapılan hamam kullanılmıştır. Günümüzde Makedonya Ulusal Galerisi adıyla sanat galerisi olarak hizmet veriyor.

Vasil kimdir?

Vasil Garvanliev müzik yolculuğuna 7 yaşında başladı ve Kuzey Makedonya’nın en popüler çocuk festivallerinde sahne aldı. Kısa bir süre sonra ailesiyle birlikte Amerika Birleşik Devletleri’ne taşındı ve burada kariyerine Chicago Çocuk Korosu’nda solist olarak devam etti.

Çocuk pop yıldızından dünya çapındaki müzik festivallerinde 50’den fazla operatöre ve resitale ve dünyanın en üretken sanatçılarından bazılarıyla işbirliğine kadar Vasil’in hayattaki sloganı basittir: ”Kelimeler nerede olursa olsun, şarkı söyleyin.”

2018’de Kuzey Makedonya’ya döndüğünden bu yana, Vasil son derece başarılı 3 single yayınladı: Gjerdan (Kolye), Patuvam (Seyahat) ve Mojata Ulica (My Street). Kasım 2019’da yerli Strumica’daki ilk solo konseri satıldı ve dünyanın dört bir yanındaki geniş müzik deneyimini sergiledi.

Geçtiğimiz yıl Vasıl ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı buradan okuyabilirsiniz.

Photo by: Bojan Stoilkovski