Bulgaristan Başbakan Yardımcısı Vasil ile ilgili konuştu

0

Bulgaristan Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Krassimir Karakachanov, bugün partisi VMRO’dan yayınladığı bir bildiride Kuzey Makedonya’nın bu yıl Eurovision’dan çekilmesi halinde önümüzdeki yıl Bulgaristan’ı Eurovision’da temsil etmesi için Vasil Garvanliev üzerinde çalışacağını duyurdu.

“Eurovision” özgür ve yetenekli gençler için bir şarkı yarışmasıdır. Eurovision’daki Kuzey Makedonya temsilcisi Vasil Garvanliev’in başına gelenler, Üsküp’ün resmen hedeflediğini iddia ettiği Avrupa değerleriyle hiçbir şekilde uyuşmuyor. VMRO’dan bizler, Garvanliev’e karşı olumsuz duygular beslemeye tahammül etmeyeceğiz, Cünkü o Bulgar pasaportu olduğunu gizlemiyor, Tıpkı oradaki neredeyse 100.000 kardeşimiz gibi. Ve genç şarkıcı yarışmadan çekilirse, Bulgaristan’ı gelecek yıl temsilcisi olarak göndermeye çağıracağız.”

İktidar koalisyonunun bir parçası olan Bulgar savunma bakanı liderliğindeki partiden yapılan açıklamada, “VMRO Bulgar parlamentosunda olduğu sürece, AB’de militan Sırp-Makedonculuğa izin vermeyeceğiz.”

Geçtiğimiz gün Kuzey Makedonya temsilcisi Vasil’e karşı bir imza kampanyası başlatılmış ve 14 bine yakın imza toplanmıştı. Bunun uzerine Kuzey Makedonya devlet kanalı MRT gelen tepkiler üzerine bir komisyon kurulduğunu ve Vasil’in katılımını gözden geçireceğini duyurdu.

Kaynak: faktor.mk

Photo by: Martin Trajanovski

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir