July 24, 2024
Eurovision 2025 Letonya

Eurovision 2025: Letonya’nın katılımı belirsiz mi?

Eurovision 2025: Letonya’nın katılımı belirsiz mi?

Letonya’nın 2025 Eurovision Şarkı Yarışması’na katılıp katılmayacağı konusunda belirsizlik sürüyor.

Kristaps Bogdanović adındaki bir Letonya vatandaşının kişisel girişimi sonucunda, kamuya açık web sitesi Manabalss.lv’de, Eurovision’a yönelik fonun spor dallarına yönlendirilmesi için bir imza kampanyası başlattı. Kampanya, Letonya’nın Eurovision’dan çekilmesini de talep ediyor. Kristaps Bogdanović, özellikle ülkedeki spor sektörünün büyük ihtiyaçları göz önüne alındığında, Eurovision’a yatırım yapmanın para israfı olduğunu savunuyor.

Kristaps Bogdanović, Eurovision’un Letonya’nın imajına ve itibarına önemli ölçüde katkıda bulunup bulunmadığı şüpheli olduğundan, ülkenin Eurovision’a katılımının sona erdirilmesi çağrısında bulundu.

“Letonya’nın Eurovision’a katılımına son verilmesi, ‘Supernova’ (ulusal final) düzenlenmesi değil, fonun spor dallarına yönlendirilmesi çağrısında bulunuyorum. Kesinlikle Eurovision’dan daha önemli olan dünya şampiyonasının başlaması için Biatlon Federasyonu’nun bağış toplamak zorunda kalması kabul edilemez. Mali nedenler de dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle Eurovision’a katılmayan Avrupa ülkeleri var.”

Başlatılan imza kampanyasında 11 bin imza toplandı ve bu da teklifin tartışılmak üzere Letonya parlamentosuna getirilmesini mümkün kıldı.

Kaynak: apollo.lv