Snap’in beklenmedik yükselişi

0

2022 Eurovision’da Ermenistan’ı “Snap” adlı şarkısıyla temsil eden Rosa Linn 61 puan toplayarak 20. olmuştu. Peki nasıl oldu da Kalush Orchestra’yı hatta Eurovision tarihinde başarı elde eden şarkıları geride bıraktı, bir göz atalım.

Snap nasıl ortaya çıktı?

Rosa Linn şarkıyı sabah 4’te odasında yazdığını söyledi. Duygu olarak kendini kötü hissettiğini ve şarkıyı yazarken kendisini duygusal ve zihinsel durumdan çıkarmayı başardığını söylemişti. “Snap” resmi olarak 19 Mart tarihinde yayınlanmıştı. Şarkıya çektiğimiz reaksiyonu buradan izleyebilirsiniz.

“Snap” aralarında 2015 temsilcisi Tamar Kaprelian’ın da bulunduğu Larzz Principato, Jeremy Dusoulet, Allie Crystal ve Courtney Harrell tarafından yazılıp bestelenmiştir. Şarkı yayınlandıktan sonra klibiyle birlikte büyük beğeni toplamış ancak Eurovision’a kadar favoriler arasında gösterilmedi.

Snap nasıl yükseldi?

Birinci yarı finalde yarışan Rosa Linn 187 puan toplayarak beşinci olmuş büyük finalde ise 61 puan toplayarak 20nci olmuştu. Yarışmadan haftalar sonra Tiktok’ta şarkı ile videolar çekilmeye başlandı. O sırada Spotify’da yeniden ülke listelerine girmeye başladı. Hollanda, Avusturya, İsviçre, Norveç, Belçika, İspanya gibi ülkelerin listesinde yer aldı. Temmuz ayında ülkelerin resmi müzik ve radyo listelerinde yer almaya başladı. Spotify dışında Shazam da en çok aranan şarkılar arasına girmeye başladı. 8 Temmuz tarihinde ilk kez Shazam’ın dünya genelinde en çok aranan şarkılar listesine giriş yapmayı başardı. Daha sonra Spotify’in Viral listelerinde ve Youtube’un trendler listelerinde yer almaya başladı. Şarkı Instagram’da milyonlara hitap eden sayfalarda paylaşıldı. Yeri geldi dünyaca ünlü isimler şarkıyı paylaştı.

Armenia's Rosa Linn: From a small town to Eurovision in a 'Snap'! in 2022 |  Eurovision, Eurovision song contest, Linn

Ağustos ayında ise şarkının artık viral olmasıyla birlikte Billboard listelerine giriş yapmaya başladı hatta Güney Afrika, Suudi Arabistan gibi ülkelerin müzik listelerinde yer aldı. Şarkı şu anda dünya müzik listelerine yer alıyor. Eylül ayında Azerbaycan’ın iTunes listesine giriş yaptı. Tiktok’ta bugün ‘Snap’ şarkısıyla 100 bin video çekilmiş. Rosa Linn verdiği röportajlarda müzik kariyerinin bu kadar hızlı bir şekilde yükseleceğinin beklemediğini söylüyordu.

Türkiye’de Snap’in başarısı

18 Temmuz tarihinde “Snap” Spotify “Viral 100” listesine 96.sıradan giriş yaptı ve 13.sıraya kadar yükseldi. 30 Temmuz’da ise Shazam’da en çok arananlar listesine giriş yaptı ve 49. sıraya kadar yükseldi.

Viral olduktan sonra ne oldu?

Rosa Linn Ağustos ayında dünyaca ünlü müzik şirketi Columbia Records ile bir sözleşme imzaladı. Verdiği bir röportajda tekrar Eurovision’a katılmak istediğini açıkladı. Ekim ayında “Snap’ adlı şarkısına yepyeni bir klip çekti. 17 Haziran 2023’de Toronto’da düzenlenecek olan Ed Sheeran konserinde özel konuk olarak sahne alacak.

Snap şu anda Spotify’da 274 milyon bir dinlenmeyle Eurovision tarihinde en çok dinlenen ilk üçüncü şarkı unvanına sahip. Birinci sırada “Arcade” ikinci sırada “Zitti e Buoni” yer alıyor.

Rosa Linn bakalım bu beklenmedik yükselişini devam ettirebilecek mi? Sizce ilerleyen yıllarda iyi bir derece alamayan şarkıları yeniden dünya genelinde viral olarak görebilecek miyiz? Bekleyip göreceğiz…

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir