July 20, 2024
Köşeler

Şans mı Başarı mı: Eurovision Şampiyonları Zirvede

Şans mı Başarı mı: Eurovision Şampiyonları Zirvede

Eurovision Şarkı Yarışması’nın son şampiyonları dünya çapında listeleri sallamaya devam ediyor. Gerek 2019 şampiyonu Duncan Laurance gerekse 2021 şampiyonu Maneskin müzik listelerinde kendilerine oldukça yer edinmeye başladı ve devam ediyor. Peki bu durum bir şanstan mı ibaret yoksa bir başarının ürünü mü?

66 yıllık yarışma tarihinde Eurovision birçok birinci çıkardı. Bu birincilere baktığımızda kimisi hafızalara kazındı kimisi ise çoktan unutuldu gitti. Çok ikonik isimlerin yanında sıradan kalan isimlerde oldu. Fakat özellikle son 2 yılda Eurovision’un birincileri sadece Eurofan kitlesine değil aynı zamanda tüm dünyaya hitap etmeye başladı. Duncan Laurance Arcade isimli şarkısıyla Avrupa ve Amerika’da radyo ve single listelerinde yükselirken; Maneskin ise gerek Eurovision’u kazandıkları şarkı Zitti e Buoni ile gerekse Beggin cover’ı ile kendilerine listede yer buldular. Duncan Laurance’ın Arcade şarkısı ile Spotify platformunda 586 milyon stream ile en çok stream edilen Eurovision şarkısı konumunda. Ama Duncan’ın başarısı bununla kalmıyor.Aynı zamanda Duncan, Amerika’nın en çok izlenen gündüz kuşağı programı olan The Ellen Show’a katılarak bir ilki de gerçekleştirdi. Maneskin’e baktığımızda ise, 4 yıl önce sokakta şarkı söyleyen ve kendilerince müziklerini yapmaya çalışan bir grubun geldiği nokta takdire şayan diyebiliriz. 2021 Sanremo ile kendilerine büyük bir hayran kitlesi kazanan Maneskin Eurovision 2021’de ortaya koyduğu sahne şovu ve muhteşem performansla çok büyük bir kitleye ulaştı. Grup, Eurovision’un ardından ise, daha önce yayınladıkları Teatro d’ira-Vol.I adlı albümlerinin kitleler tarafından keşfedilmesiyle birlikte Spotify listelerinde üst basamaklarda yer almaya başladı. Albümden I Wanna Be Your Slave ve Coraline gibi hitler çıktı fakat Maneskin asıl vurgununu 2017 yılında yaptıkları Beggin cover’ı ile yaptı. Beggin, Tiktok’da popüler olmaya başladı ve Spotify’da günlük stream listelerinde 1 numaraya kadar ulaşarak 800 milyona yakın stream elde ederek yılın en çok stream edilen şarkılarından biri olmayı başardı.

Bunlar sadece bizim sayabildiklerimiz ve gözüken başarılar. Fakat her iki şampiyon da listeleri alt üst etmeye devam ediyor. Şimdi ise o önemli soruyu sormanın zamanı geldi, bunların hepsi bir şanstan mı ibaret yoksa bir başarı ürünü mü? Aslında baktığımızda her ikisinin de burada rol oynadığını söyleyebiliriz. Her şeyden önce hem Duncan hem Maneskin müziğini global olarak yapıyor ve genel kitleye hitap ediyor ki bu çok önemli bir etken. Eurovision’da son birkaç yıldır eskisi gibi etnik şarkılar yerine daha genel kitleye hitap eden şarkılar birinci oluyorlar. Bu başarı ile günümüzde şarkıların popülerliği Tiktok uygulaması ile bir anda farklı bir noktaya ulaşabiliyor. Ve her iki sanatçıya baktığımızda da şarkılarının Tiktok’da viral olduğunu ve insanların videolarında kullanmasıyla milyonlara ulaştı.

Bu durumlara baktığımızda hem bir başarını olduğunu hem de şansın bu isimlerle bir arada olduğunu görebiliyoruz.Nitekim Eurovision’dan çıkan tek süperstarlar Maneskin ve Duncan ile sınırlı kalmıyor. Eurovision sahnesinde daha önce bulunan dünya müziğinin efsanevi grubu ABBA ve pop müziğin efsane isimlerinden Celine Dion’da bu sahneden geçerek dünyaya kendilerini tanıttılar. Yani bu da demek oluyor ki, Eurovision sanatçıların kariyerlerini bitirmiyor, eğer bitmiş bir kariyer varsa bu sanatçını kendi hatası oluyor. Bu sahneyi basamak olarak kullananlar ise zirvelere ulaşıyor. Bakalım önümüzdeki dönemin yeni yıldız adayı kim olacak?