Eurovision’da Türk fırtınası esecek mi?

0

2022 Eurovision için geri sayım devam ederken yarışmada yer alacak olan bazı ülkeler temsilcisini ve şarkısını ulusal final ile belirlerken bazı ülkeler ise iç seçim ile belirliyor.

Bu yıl Eurovision’da birçok Türk kökenli şarkıcı Eurovision’da başka ülkeyi temsil etmek için girişimlerde bulunuyor veya adı geçiyor. Peki hangi isimler aday listesinde yer alıyor? Hadi bir göz atalım!

Anne Sıla

Pop, jazz, reprises et émotions... On a écouté « A nos coeurs », le nouvel  album d'Anne Sila

31 yaşındaki şarkıcı Anne Sıla bu sezon Isviçre temsilcisi Gjon’s Tears’inde yer aldığı “The Voice All Stars” yarışmasını kazandı.

Türk kökenli doktor babanın bir kızı olan Anne Sıla, verdiği bir röportajda Eurovision’da Fransa’yı temsil etmek istediğini açıklamıştı.

Anne daha önceki yıllarda Eurovision ile anılmıştı. Acaba kendisini “France Eurovision: C’est vous qui décidez” adlı ulusal finalde görebilecek miyiz?

Anne Sıla son albümünde Anne Marie David’in “Tu te reconnaitras” adlı şarkısının Türkçe versiyonunu söyledi. Şarkıyı buradan dinleyebilirsiniz.

Alan Dere

Alan Dere kimdir? Seher Dilovan'ın oğlu Alan Dere kaç yaşında, nereli? Alan  Dere şarkıları neler? - Haberler

Türk halk müziği sanatçısı Seher Dilovan’ın oğlu Alan Dere, “Right Person Wrong Time” adlı şarkısıyla İsviçre’nin Eurovision elemelerine katıldı.

Seher Dilovan’ın açıklaması:

“Alan Dere, İsviçre’de şu anda. İsviçre için Eurovision için hazırlıklara başladı, şarkısını yaptı, sundu, sonuç bekliyoruz Ocak ayının başı gibi inşallah güzel bir haber gelirse kamuoyu ile paylaşacağız. Duyuracağız. İsviçre televizyonlarına tüm vatandaşlarımızı, özellikle yurtdışında dostlarımızı Alan Dere’ye oy vermeleri için bekleyeceğiz. İnşallah o seviyeye gelelim. Şarkının %80’ı İngilizce, %20’si Fransızca çok etkileyici bir aşk şarkısı. Şarkının adı “Right Person Wrong Time”. 

Sapir Saban

Molatik on Twitter: "İsrailli şarkıcı Sapir Saban'dan Türkçe cover: #Mühür  🔗https://t.co/zuH9rbTGnz https://t.co/S9uZKcOM35" / Twitter

Türk asıllı İsrail vatandaşı olan Sapir Saban, ‘X Factor: Eurovision’ seçmelerine katıldı. Sapir Saban İzmir Karşıyaka’dan İsrail’e göçen Sefarad Yahudisi bir ailenin kızı olarak biliniyor. 2017 yılında katıldığı ‘O Ses’ yarışmasında İbrahim Tatlıses’in ‘Bebeğim’ ve ‘Haydi Şöyle’ şarkılarını söyleyerek kazanmış ve Türk medyasında büyük ses getirmişti.

X Factor’de jürilerin oylarıyla bir sonraki tura geçmeye hak kazandı. Bakalım kendisini Eurovision sahnesinde İsrail adına görebilecek miyiz?

Karsu

Karsu

Hollanda basınında Türk asıllı Hollandalı şarkıcı Karsu’nun Eurovision’da ülkeyi temsil edebileceği konuşulmuş ve Karsu’nun Davina Michelle ve Maan’ın potansiyel adaylar arasında yer aldığı söylenmişti.

Karsu 8 Ekim’de Hollanda’da konuk olduğu bir televizyon programında ‘Eurovision’a sen mi gideceksin?’ sorusuna “Bilmiyorum, uğraşmış olduğum şeyleri henüz yeni bitirdim, birçok kişinin benim gitmemi istediğini internetten okuyorum ama bunun hakkında hiç düşünmedim.” cevabını vermişti.

Linet

Türk-İsrailli şarkıcı Linet'ten anlamlı bağış! 'Mehmetçiklerimizin sonuna  kadar yanındayım'


Türk-İsrailli şarkıcı Linet X Factor’un seçmelerine katılmış tüm jüri üyelerini etkileyerek bir sonraki tura geçmeyi başarmıştı. Linet’in X Factor’e katılması Türk medyasında büyük bir ses getirmişti. Bakalım Linet’i İsrail adına Eurovision sahnesinde görebilecek miyiz?

Peki bu süreçten sonra Türk kökenli şarkıcıları başka ülkeler adına Eurovision’da görebilecek miyiz? Diğer ülkelerin seçim sürecini takip etmek gerekiyor….

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir