Eurovision Kültürü:Müzikten Daha Fazlası

BENZER HABERLER

Eurovision Şarkı Yarışması’nın ülkelerin üstündeki etkisinden bahsetmeye gerek yok sanırım. Özellikle Avrupa ülkelerinde ve Avrupa’da Eurovision oldukça yaygın olmakla birlikte bir kültür de oluşturmuştur durumdadır. Ülkemize bakacak olursak yine aynı şekilde bunu görebiliriz. İlk defa 1975’de katıldığımız yarışmada birinciliğe kadar uzanan bir başarı hikayemizin yanında, Eurovision kültürümüzü de yok sayamayız. Eurovision geceleri kutlama gibi geçer, milli coşkularla ülkenin şarkısı desteklenir ve herkes keyif alırdı. Hasret kaldık bugünlere gerçi ama Eurovision kültürümüzü de göz ardı edemeyecek konumdayız.

Ülkelerin Eurovision kültürlerine baktığımızda aslında ülkelerin tarihlerine de bir nevi göz atmış oluyoruz. Örneğin, Balkan Ülkeleri’nde yaşanan siyasi olaylarla birlikte Yugoslavya’nın Eurovision’a katıldığı ilk zamanları ve şuanı göz önünde bulundurursak, Yugoslavya’nın dağıldığını ve Eurovision Şarkı Yarışması’nda artık ülkelerin kendilerini temsil ettiklerini görebiliriz. Veya bir başka ülke Sırbistan-Karadağ’ın zaman içerisinde geldiği noktayı da görebiliriz. Eurovision’un aslında bu kadar çok şeye insanları tanık etmesi belki de şaşırtıcı fakat gerçek olan bu.

Eurovision kültürüne bir de şu açıdan bakmak da gerekiyor ki, özellikle Amerika gibi müziğin çok güçlü ve çok sesli olduğu ülkelerde Eurovision’u insanlara anlatmak oldukça zor. Onlara Eurovision’u gösterdiğimizdeki tepkilerini eminim çoğumuz görmüştür. Aslında temelde odaklanılması gereken şey belki de müzik, şarkılar ve gösteri olmalıdır fakat işte Eurovision’u Eurovision yapan şey de tam olarak bu. Eurovision hiçbir zaman sadece bir şarkı yarışmasından ibaret olmadı ve olmayacak da. Çünkü Eurovision her sene Avrupa’nın farklı bir ülkesinde gerçekleşen ve Avrupa’dan dünyaya yayılan kocaman bir platform. Ülkelerin kendilerini tanıtması, pazarlaması için bundan daha iyi bir fırsat tabi ki de olamaz. Sahnede bazen politik, bazen ilginç, bazense muhteşem şovlar görebiliyoruz. Ve aslında bu şovların hepsinin farklı renkten, tınıdan oluşması ise Eurovision’un asıl noktası.

Neyse ki biz Eurovision severler olarak bu renklerin ve seslerin hepsini seviyoruz, Eurovision’a dönmeyi ise bir an önce istiyoruz.

BİZİ TAKİP ET

700BeğeniBeğen
2,800TakipçiTakip Et
13,569TakipçiTakip Et
1,530AboneAbone Ol

TWİTTER

19 dakika önce
Bulgaristan ile birlikte üç ülke daha 2022 Junior Eurovision'a katılımını onayladı. #JESC2022
2 saat önce
Şarkıları dinleyip 15 Aralık'a kadar https://t.co/R2hiVpbZTs sitesinden favori şarkınıza oy kullanabilirsiniz. https://t.co/gNPw4WkkIe
3 saat önce
Ekibimizden Onurcan Kuzey Makedonya'nın Junior Eurovision şarkısını yorumladı.

🇲🇰 Dajte Muzika ve "Green Forces" adlı şarkısı için çektiği reaksiyon videosunu Youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz. #JESC2021 #NorthMacedonia https://t.co/PRYZBYB8ek
4 saat önce
Pazartesi günü gerçekleşecek olan Junior Eurovision'un resmi açılış törenine delegasyonların katılmayacağı açıklandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON HABERLER