Analiz: Ulusal finallerde elenen en iyi 20 kadın şarkıcı

BENZER HABERLER

Bu yazımızda Eurovision’a gitme hayalleriyle yola çıkmış ama rakiplerinin güçlülüğü, haksızlık ve hatta politik olaylar gibi sebeplerden dolayı Eurovision sahnesinde göremediğimiz, ama bu sahneyi sonuna kadar hak eden kadın şarkıcıları derledik. Keyifli okumalar dileriz.(Liste alfabetik sıraya göre hazırlanmıştır.)

ALY RYAN

Aly Ryan adds San Marino and possibly Poland to her Eurovision 2020  campaign – escYOUnited

2019 yılında ‘Wear Your Love’ şarkısıyla ‘Unser Für Israel’ seçmelerine katılan Aly Ryan birçok Eurovision fanı tarafından favori gösteriliyordu. Hatta çoğu kişi kendini birinciliğe hazırlamıştı. Fakat eleme gecesi gelen sonuçlar çoğu fanı şaşkınlığa uğrattı. Birinciliği Sisters’a kaptırmakla kalmayıp final gecesi 4. Olan Aly Ryan birçok kişiye hayal kırıklığı yaşattı. Final gecesine dönüp baktığımızda zaten çok parlak olmayan şarkıların arasında Wear Your Love’ın ilk 3’e dahi girememiş olması gerçekten şaşırtıcı. Eğer Aly Ryan seçilmiş olsaydı sonucunu bilemeyiz ama sanıyoruz ki Almanya 0 puan almayacaktı.

BELLA SANTIAGO

Bella Santiago - Army of Love | Finala Eurovision România 2019 - YouTube

Daha önce 2018 yılında ‘Jukebox’ ile birlikte ‘Auzi Cum Bate’ şarkıyla katılmış olan Bella Santiago asıl çıkışını 2019 yılındaki ‘Army of Love’ şarkısıyla gerçekleştirdi. Kabul edelim ki Ester Peony ve Laura Bretan harika şarkılara sahip olsalar da ‘Army of Love’ Eurovison sahnesine çıkmış olsaydı Romanya adına çok daha yüksek bir puan alma ihtimali oldukça yüksekti. Hareketli şarkı, güçlü ses ve sahne şovu üçlüsü doğru bir kimyayla uygulanırsa gayet iyi sonuçlar alınabildiğini biliyoruz. Bella da iyi bir derece için sahip olan bütün elementlere sahipti.

DOTTER

Svensktoppen: Ny etta från Melodifestivalen - HD

Hepimizin ‘I’m not bulletproof’ diye dolaşmasını sağlayan Dotter’i Eurovision sahnesinde görememiş olmak kuşkusuz bizim için büyük bir eksiklik. 2018 ylında ‘Cry’ ile Melodifestivalen’de başarılı bir performans sergilemiş olsa da, kalplerimizi 2020’deki ‘Bulletproof’ ile çalan Dotter çoğu kişi için sadece Melodifestivalen için değil, Eurovision için de gerçek şampiyondu. Final gecesi The Mamas’ın çok az bir farkla gerisine kalan Dotter, Eurovision fanları için kapanmamış bir yara olmaya devam ediyor.

ELODIE

Elodie - 2020 Sanremo Music Festival-29 | GotCeleb

Eurovision sahnesinde görmekten mahrum kaldığımız bir diğer güçlü isim de Elodie. İlk olarak San Remo 2017’de şansını deneyen Elodie finalde ancak 8. olabilmişti. Finalde kazanma şansı Francesco Gabbani’ye göre oldukça düşük olsa da 8. Olmayı hak etmeyecek harika bir sese ve performansa sahipti. 2020 senesinde ise çıtayı biraz daha yükseltip ‘Andromeda’ şarkısıyla katılan Elodie gerek sesi ve şarkısının akıcılığı gerekse San Remo 2020 diğer senelere göre biraz daha sönük geçmesiyle yarışmanın favorilerinden birisi haline gelmişti. Fakat ne yazık ki finalde çoğu ismin gerisinde kalarak 7.sırada kendine yer buldu.

ELVANA GJATA

Elvana Gjata - Me Tana | LIVE // FIK 58 Semifinal 1 1080p 60fps - YouTube

Çoğumuz için 2020’nin uğursuz geçeceği Elvana’nın elenmesinden belliydi. 2020 ulusal finallerinde favorilerin seçilmemesi zincirini başlatan Elvana olmuştu. Her ne kadar Arilena Ara’nın şarkısı büyüleyici olsa da ‘Me Tana’ gibi bir Eurovision bombası varken ‘Shaj’ oldukça sönük kalıyor. Üstelik yarışma sonrası Arilena’nın şarkısını İngilizceye çevirip bir de üstüne keman solosunu çıkarması şarkısının eski büyüleyiciliğini yitirmesine sebep oldu. Elvana ise kuşkusuz çoğunluğu ballad şarkılardan oluşan 2020 Eurovision’u gerçekleşseydi uzun süre akıllarımızda kalacak bir sahne performansıyla Eurovision’un unutulmayan kadın şarkıcılarından birisi olarak hafızalarımızda yer edecekti.

ERICA VIKMAN

Let Me Be The One" - Eurovision Through The Ages! : [LMBTO] "Let Me Be The  One" Eurovision Show 95 - My Moments of 2020...

Erica Vikman’ın Cicciolina’sını ilk duyduğumuzda Finlandiya’nın 2020 şarkısı olacağına emindik. Bizimle bu düşünceyi paylaşan birçok Eurovision fanı final gecesi büyük bir şoka uğradı. Şarkının hareketliliği, sahne şovu ve Erika’nın kendisi Finlandiya’ya uzun yılların ardından iyi bir derece vadediyordu. Ne yazık ki tek tesellimiz yarışma iptal olduğundan dolayı istesek bile Erika’yı bu sene izleyemeyecek olmamız.

IVA

Oculis Videre – Iva – Söngvakeppnin 2020 FINAL - YouTube

‘Oculis Videre’ ile kendisini izleyen herkese adeta büyü yapan Iva Söngvakeppnin birincisi olamasa da hiç kuşku yok ki şarkısı Eurovision üstü düzeydeydi. Umuyoruz ki Iva o mükemmel sesiyle, büyüleyici şarkısını bir sonraki sefere Eurovision sahnesinde seslendirir.

KERLİ

kerli-eesti-laul | wiwibloggs

Kerli ülkemizde de daha önceden bilinen isimlerden biri. Estonya’nın genel olarak Eurovision’da diğer ülkelerin gerisinde kalan bir ülke olmasına rağmen Kerli hamlesi Estonya’yı 2017 Eurovision’un da daha iyi bir yere taşıyabilirdi. Aslına bakarsak ‘Spirit Animal’ herkesin ilk dinleyişte hoşuna gidecek bir şarkı değil. Fakat Kerli’nin Estonya dışına taşan ünü ve şarkısının atmosferi ile en azından ülkesini yarı finallerden çıkarabilecek potansiyele sahipti. Her ne kadar Verona güzel bir şarkı olsa da Estonya maalesef yeterli oy potansiyeline sahip bir ülke olmadığı için iyi sonuçlar elde etmek için daha cesur adımlar atmaları gerekiyor.

KEYSI

KeySi - Chili Pepper - Live (Belarus Eurovision 2020, Eurofest Belarus  2020) - YouTube

Eurovision’da oy potansiyeli düşük ülkelerden biride Belarus. Keysi’nin tek başına Belarus’u yükseltecek seviyeye sahip olup olmadığı bilinmese de enerjisinin Eurovision sahnesiyle uyumlu olduğu kesin. 2019 elemelerinde ‘No Love’ Lost şarkısıyla tanıdığımız Keysi 2020’da katıldığı ‘Chilli Pepper’ şarkısıyla Eurovision için ne kadar uygun bir isim olduğunu gösterse de finalde VAL’ın gerisinde kalmaktan kurtulamadı.

KRISTIN HUSOY

Kristin Husøy: “Pray for Me” is about a difficult love relationship –  ESCBubble

Çoğu için Melodİ Grand Prix 2020’nin gerçek kazananı Kristin Husoy. Bize göre Ulrikke’de Kristin’de harika solistler olduğu için kimin daha çok hak ettiğini söylemek çok zor. Henüz çok genç olan Kristin’in önümüzde ki yıllarda Norveç’i Eurovision’da temsil edeceğini düşünüyoruz.

LAURA BRETAN

03 Laura Bretan - Dear Father (LIVE @ Eurovision 2019 Romania Final) -  YouTube

2002 doğumlu Laura için söylenecek tek şey mükemmel bir sese sahip olduğu. Romanya elemelerinde birinciliği Ester Peony’e kaptırsa da birçok kişi için birinci olması gereken aslında Laura’ydı. Henüz 18 yaşında olan Laura Bretan’ı umuyoruz ki ileride çok daha vurucu bir şarkıyla Eurovision sahnesinde görürüz.

LISA AJAX

Eurovision Sweden: Lisa Ajax replaces Wiktoria in the Swedish Jury -  ESCToday.com

Lisa Ajax Melodifestivalen’de görmeye en çok alışık olduğumuz isimlerden birisi. İlk olarak 2012’de henüz çocuk yaşta ‘Allt Som Jag Har’ katıldığı Melodifestivalen’de asıl çıkışını 2016’daki ‘My Heart Wants Me Dead’ şarkısıyla yaptı. Gayet başarılı bir performans sergilese de o yıl Frans, Oscar Zia, Wiktoria gibi rakiplerinin gerisinde kaldı. 2017’de ‘I Don’t Give A’ şarkısıyla bir kez daha rakiplerinin gerisinde kalan Lisa 2019’da katıldığı ‘Torn’ ile muhtemelen kendi adına Melodifestivalen tarihinin en iyi performansını geçekleştirdi.

LORENA

Lorena se ipak ide natjecati! - Večernji.hr

2019’da katıldığı Sırbistan elemelerinde ‘Tower of Babylon’ şarkısıyla sahnede Doğu rüzgarları estiren Lorena kazanmış olsaydı kuşkusuz Eurovision sahnesinde çok harika bir performans izleyecektik. Final gecesi birinciliği az farkla Roko Blazevic’e kaptıran Lorena’yı ses olarak Roko ile kıyaslayamasak da şarkı ve sahne olarak Roko’dan daha üstün olduğunu söyleyebiliriz. Kendisini etnik esintili bir başka şarkıyla Eurovision sahnesinde görmeyi çok isteriz.

MARIETTE

Melodifestivalen 2020: The Wiwi Jury reviews Mariette with "Shout It Out"

Sıkı Eurovision fanlarının çok iyi bildiği bir isim Mariette. Bıkmadan usanmadan Melodifestivalen’e katılması şampiyon olma istediğini gözler önüne seriyor. Fakat bilindiği üzere adeta bir devler ligi olan Melodifestivalen’den birinci çıkmak o kadar kolay bir şey değil. Mariette 2015 senesinde ‘Don’t Stop Believing’ ile birinciliğe çok yaklaşarak 3. oldu. Sonrasında 2017, 2018 ve 2020 yıllarında katıldıysa da her sene bir öncekinden daha düşük sonuçlar elde ederek bizleri üzdü. Neyse ki Mariette elemelere katılma aşkından vazgeçecek gibi durmuyor. Bu da onu Eurovision sahnesinde görmek isteyenlerin umudunu canlı tutuyor.

MARUV

MARUV wins Ukraine's national selection 'Vidbir' - Eurovision Song Contest

Gelelim olayların kadını Maruv’a. Yaşadığı haksızlıklar ve kazandığı halde ülkesini temsil edemeyecek olması Maruv’u belki de bu listede ki en trajik isim yapıyor. Oysa ne çok isterdik hep beraber ‘Wanna know my secret? BANG!’ diye bağırıp Eurovision’un keyfine varmayı. Üstelik aynı yıl Sergey Lazarev’in de iddialı bir şekilde yarışması yarışmayı bir kat daha rekabetçi hale getirirdi. Maalesef Maruv akıllarda “katılsaydı ne olurdu” sorusunu bırakarak Eurovision sahnesinden çekildi.

RAIVEN

EMA 2017: Slovenia's adventure continues with the second Semi Final -  EuroVisionary - Eurovision news worth reading

Raiven Slovenya elemelerine birçok kez katılmış bir isim. 2019’da ‘Kaos’ ile birinciliğe çok yaklaşmış olsa da aynı sene birimciliği Zala ve Gasper’a kaptırmıştı. Ses, tarz ve yorum olarak dikkat çekici olan Raiven doğru şarkıyla katılırsa Slovenya’ya iyi bir derece aldırabilecek potansiyele sahip bir isim.

RAYLEE

Norway MGP 2020: Raylee wins Semi-final 1

Daha önce 2014’te Norveç elemelerine katılan Raylee’yi asıl devleştiren 2020’deki ‘Wild’ performansı oldu. Kabul etmek lazım aynı rakipleri olan Ulrikke, Rein Aleksander ve Kristin Husoy gibi adaylar da en azından Raylee kadar birinciliği hak ediyordu. Diyebiliriz ki Rayle’nin şanssızlığı çok güçlü bir yılda yarışmak sadece.

SIMONE

Denmark: The Wiwi Jury reviews Simone with Heart Shaped Hole

Daha önce iki kez daha Eurovision elemelerine katılsa da asıl çıkışını 2016’da katıldığı şarkısı ‘Heart Shaped Hole’ ile gerçekleştirdi. Eurovision fanlarının da o sene açık ara favorisi olan bir şarkının yerine vasat ve klişe şarkının birinci olması o dönem herkesi şaşırtmıştı. Simone o sene katılsaydı ne olurdu bilemiyoruz ama düşüncemiz en azından finale kalacağı yönünde. Şarkısı ve zarafetiyle Simone kesinlikle Eurovision sahnesini hakeden bir isim.

TAYANNA

‘I love you’ ve ‘Lelya’ şarkılarıyla daha önce iki kez Vidbir’e katılan Tayanna çoğu kişinin ulusal finallerde aklında kalmış olan kadın figürlerden bir tanesi. Üzülerek belirtiyoruz ki Tayanna iki başarısız elemeden sonra bir daha şansını deneyecekmiş gibi durmuyor. Bize de aynı Maruv’da olduğu gibi “acaba katılsaydı nasıl olurdu” sorusunu bırakıyor.

WIKTORIA

Fichier:Melodifestivalen 2019, deltävling 1, Scandinavium, Göteborg,  Wiktoria, 19.jpg — Wikipédia

İsveç’in azimli, kazanamasa da ısrarla yarışmaya katılan ve kompleksiz isimlerinden bir tanesi Wiktoria. Her sahneye çıkışında müthiş bir performans gösterse de bugüne kadar hala Eurovision biletini alabilmiş değil. ‘Save Me’, ‘Not with Me’, ‘A s I Las Me Down’ gibi güçlü şarkılarla her ne kadar birinciliği hak etse de bilindiği gibi Melodifestivalen birincisi olmak neredeyse Eurovision’u kazanmak kadar zor bir süreç. Neyse ki Mariette’i olduğu gibi Wiktoria’yı da sık sık ulusal finalde ve hatta Eurovision sahnesinde görebilecek gibiyiz.

BONUS: CİCİ KIZLAR

Cici Kızlar Eurovision yarışında - YouTube

Pek çoğumuzun çocukluğundan beri bildiği ve sevdiği Delisin şarkısı aslında Türkiye’nin 1974’te gerçekleştirdiği ilk ulusal finalinde yarışmış bir şarkı. Semiha Yankı ile birinciliği paylaşan grup kura çekilmesi sonucu Eurovision’a gidemedi. Fakat bu haliyle bile hala çok sevilen ve popüler bir şarkı olma özelliğini korumakta. Grubun müzik hayatı çok kısa sürse de ‘Delisin’ hala dillerimizde söylenmeye devam ediyor.

BİZİ TAKİP ET

700BeğeniBeğen
2,800TakipçiTakip Et
15,107TakipçiTakip Et
2,460AboneAbone Ol

TWİTTER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON HABERLER