Analiz: En başarılı anadilde şarkılar

BENZER HABERLER

Bu yazımızda Eurovision tarihindeki anadilde yarışıp en başarılı dereceleri alan şarkıları paylaşacağız sizinle. Keyifli okumalar 🙂

Not: 1990’lar öncesinde bütün ülkeler kendi dilinde yarışmak zorunda olduğu için o yılları dahil etmedik.

Mahmood - Italy - Tel Aviv 2019 - Eurovision Song Contest

Mahmood – Soldi (İtalya 2019)

Youtube’da en çok dinlenen Eurovision şarkılarından birisi olan Soldi son yıllarda ki en başarılı şarkılardan bir tanesi. Yıllardır adım adım birinciliğe yaklaşan İtalya, hem anadilleri ile katılıp hem de oldukça başarılı olan ülkelerden bir tanesi. Oldukça güçlü adayların yarıştığı 2019 yılında Mahmood’un Soldi ile almış olduğu ikincilik İtalya’nın en büyük başarılarından bir tanesi ve ayrıca güçlü nakaratın ne kadar önemli olduğunun bir kanıtı.

Hatari - Iceland - Tel Aviv 2019 - Eurovision Song Contest

Hatari – Hatrid Mun Sigra (İzlanda 2019)

2019’un kuşkusuz en orijinal ismi Hatari… Gerek performansları, gerek protest tavırları ve gerekse elektronik altyapılı BDSM şovuyla şimdiden Eurovision efsanelerinden birisi olmuş bir grup Hatari. Seveni olduğu kadar sevmeyeni de olan bu grubu (bkbz.İsralli yetkililer J) Eurovision Türkiye ekibi olarak oldukça seviyoruz.

Ermal Meta & Fabrizio Moro Translation Page on Twitter: "Hello everyone! We  are some Italian girls fans of #ErmalMeta and #FabrizioMoro . We've opened  this page to allow everyone to understand their

Fabrizio Moro & Ermal Meta – Non mi avete fato niente (İtalya 2018)

Muhteşem bir sahne performansı, uyumlu bir ikili ve şiir gibi bir dil… İtalya yine şaşırtmıyor ve hem lirik hem de müziksel olarak tam bir şölen sunuyor. Finalde ilk 5 içerisinde yer alan şarkı 2018’de yarışmaya damgasını vuran şarkılardan bir tanesiydi. Performans açısından da sahneyi en iyi ve verimli kullan isimlerden oldular.

Eurovision winner Salvador Sobral in critical condition | Music | DW |  26.09.2017

Salvador Sobral – Amar Pelos Dois (Portekiz 2017)

Eurovision’un en tartışmalı birincilerinden birisi olan Salvador Sobral, her ne kadar tartışmalara sebep olsa da anadilinde şarkı söyleyerek ve oldukça sade bir performansla ülkesine ilk birinciliği getirmişti. Amar Pelos Dois’ in büyüleyici müziği Eurovision gibi bir yarışmada çok duyduğumuz türlerden olmayarak sıradanlıktan kurtulmayı başararak anadilde yapılmış en başarılı şarkılardan bir tanesi oldu.

Photo gallery: Italy's Francesco Gabbani: "I hope the message comes  through" - Eurovision Song Contest

Francesco Gabbani – Occidentali’s Karma (İtalya 2017)

Bir yanda çok konuşulan sahne performansı ve bir diğer yanda anlamlı ve Batı medeniyetini eleştiren sözler. Francesco Gabbani ise tek kelimeyle mükemmel. 2017 senesinde çoğu Eurovision fanı tarafından birinci olacağı öngörülse de finali 6.olarak tamamlıyor Gabbani.

Keep it hot! Hungary's Joci Papai spins amid the flames during first  rehearsal | wiwibloggs

Joci Papai – Origo (Macaristan 2017)

2017’ye damga vuran şarkılardan biriydi Origo. Sadece Macarca olmasıyla değil, etnik müziğiyle, dansıyla ve farklılığıyla kalplerimizde yer etmiş şarkılardan bir tanesi olmuştu. Joci Papai her ne kadar 2019’da da Az En Apam şarkıyla tekrar katılsa da maalesef şarkı Origo’nun yanına yaklaşabilecek seviyede değildi.

Ukraine's Jamala wins 2016 Eurovision Song Contest

Jamala – 1944 (Ukrayna 2016)

Gelelim hepimizin neredeyse Türkiye kazanmış gibi sevindiği Ukrayna’nın Eurovision zaferine. Şarkı bilindiği gibi İngilizce ve Kırım Tatarcası’ndan oluşuyor. Hiç kuşkusuz şarkının zirve noktasını Tatarca olan bu nakarat sağlıyor.  1944 zaferiyle birlikte sonraki birkaç yıl da etnik şarkıların sayısının arttığını da belirtelim.

Résultat de recherche d'images pour "dami im eurovision,"

Dami Im – Sound of silence (Avustralya 2016)

İngilizcenin asıl vatanı İngiltere bu listeye giremezsen dünyanın bir ucu dediğimiz Avustralya bu listeye hakkıyla giriyor. Gerek Eurovision’a ülke olarak çok önem vermeleri, gerekse sanatçılarının oldukça hevesli olması dolayısıyla Avustralya katıldığı tarihten beri birinciliği zorlayan şarkılar yapıyor. Dami Im ise şu ana kadar, ülkenin birinciliği en çok zorlayan adayı. Kim bilir belki daha az iddialı olan bir sene de katılmış olsaydı birinciliği kalabilirdi belki de.

Résultat de recherche d'images pour "amir j'ai cherché eur"

Amir – J’ai Cherché (Fransa 2016)

Jamala ve Sergey Lazarev şarkısını çıkarmadan önce 2016’da fanların ilk ilgi odağı Amir’di. Sade şarkının ve sade performansın da ne kadar iddialı olabileceğini bizlere gösteren şarkılardan bir tanesi J’ai Cherché.

Résultat de recherche d'images pour "il volo grande amore eurovision"

Il Volo – Grande amore (İtalya 2015)

Çoğu Eurovision fanının kalbinde bir yaradır 2015… Sebebi ise muhteşem ve epik performansına rağmen Il Volo’nun Eurovision’u kazanamamış olması. Üstelik halk oylamasına birinci gelmişken… İtalya’nın bu şarkıyla birinci olamadığına ne kadar üzülsek de her sene İtalya’dan birinciliği zorlayan şarkılar duymaya devam ediyoruz.

Résultat de recherche d'images pour "Zeljko Joksimovic - Nije Ljubav"

Zeljko Joksimovic – Nije Ljubav Stvar (2002) & Lane Moje (2004)

Türkiye’de de hatırı sayılır bir hayran kitlesi bulunan Zeljko Joksimovic Balkan şarkıları deyince akla ilk gelen isimlerden bir tanesi. Kendisi hiçbir zaman birinci olamasa da yazdığı şarkılar Eurovision üstü bir kategoride olduğundan birincilik onun için çok da önemli değil. Umuyoruz ki uzun yıllar boyunca besteleriyle Eurovision’da ye’ almaya devam eder.

Résultat de recherche d'images pour "Raphael Gualazzi- Madness of Love"

Raphael Gualazzi – Madness of Love (İtalya 2011)

Yine mi İtalya dediğinizi duyar gibiyiz fakat elimizden bir şey gelmiyor çünkü anadilde en çok başarılı dereceler elde eden ülkelerden birisi İtalya. Madness of Love İtalya’nın diğer şarkılarına göre biraz sönük kalmasına şaşırdık çünkü 2011’de ikinci gelerek İtalya’nın en başarılı derecelerinden birine imza atmıştı.

Résultat de recherche d'images pour "Giorgos Alkaios- OPA"

Giorgos Alkaios – OPA (Yunanistan 2010)

Biz Türkiye olarak 2010’da maNga’ dan başka bir performansı gözümüz görmese de, 2010 adeta hit deposu bir yıldı. Onlardan birisi de Opa; özlediğimiz Yunanistan’a dair her şeyi bize sunan bir şarkı. Yunanca, enerjik, etnik… Umuyoruz ki Yunanistan en kısa zamanda bu yıllardaki haline döner.

Résultat de recherche d'images pour "Urban Symphony-Randajad"

Urban Symphony – Randajad (Estonya 2009)

Eurovision tarihinin en “bomba” senelerinden biri olduğu için biraz gölgede kalan, fakat değeri yıllar sonra daha iyi anlaşılan şarkılardan bir tanesi Randajad. Bu güzel şarkının finalde iyi bir derece almış olmasından oldukça mutluyuz. Eurovision’da biraz daha Estonca şarkı duysak fena olmaz sanki.

Résultat de recherche d'images pour "mor ve otesi deli"

Mor ve Ötesi – Deli (Türkiye 2008)

Eurovision’a gönderdiğimiz son Türkçe şarkı Deli… Tekrar tekrar izlenecek, harika bir enerji ve müthiş bir performans. Eurovision’da tutulması çok zor olan bir tür olan rock müzik Türkçe ile birleşiyor ve ülkemize harika bir başarı getiriyor. Deli, ülkemizin Eurovision’da aldığı en güzel risklerden bir tanesi.

Résultat de recherche d'images pour "Marija Şerifoviç - Molitva"

Marija Şerifoviç – Molitva (Sırbistan 2007)

Birçok favori şarkının olduğu bir yılda, ağır tempolu ve Sırpça bir şarkının üstelikte oldukça sade bir görsellikle birinci olma olasılığı nedir? Eurovision’dan beklenmeyenin beklenmesinin kanıtı olan olaylardan bir tanesi de Molitva’nın birinciliğidir. Molitva belki hiçbir zaman akla ilk gelen birincilerden birisi olmadı, fakat bu onun değerinden hiçbir şey eksiltmiyor.

Résultat de recherche d'images pour "Hari Mata Hari- Lejla"

Hari Mata Hari – Lejla (Bosna Hersek 2006)

Birçok Avrupalıyı Balkan fanına dönüştüren şarkıdır Lejla. Sade sahnesi, yüksek duygusu ve bize hissettirdiği muazzam hislerle Lejla Eurovison’un olmazsa olmaz şarkılarından bir tanesi. Diliyoruz ki Bosna Hersek yarışmaya geri döner ve tekrar harika Balkan şarkıları dinlemeye devam ederiz.

Former Israeli Eurovision Contestant Shiri Maimon Takes on Broadway -  YouTube

Shiri Maimon – Hasheket Shenish’ar (İsrail 2005)

Yarı İngilizce yarı İbranice olan sözleriyle hem şarkıcının ne konuda olduğunu dinleyenlere anlatan hem de yabancı bir dilde olmasının çekiciliğinden faydalan bir şarkı Hasheket Shenish’ar. Bu açıdan bakacak olursak başka diller ve İngilizce’nin birleşiminin ne kadar harika sonuçlar doğurduğunu görüyoruz. Biraz konu dışı ama Shiri Maimon’un kıyafetinin Eurovision’daki en güzel kıyafetlerinden biri olduğunu da belirtelim. J

Keşke hiç büyümeseydiniz… Kulaklarda aykırı bir tını.. t.A.T.u. – T

Tatu – Ne Ver Ne Boisia (Rusya 2003)

2003 Türk Eurovision fanları açısından oldukça özel bir yıl. 2000’lerin ünlü gruplarından olan Tatu’da Sertab Erener ile aynı yıl yarışmış fakat 3. Olabilmişti. 3.lük iyi bir derece olsa da bu kadar ünlü bir grubun birinci olamaması bazı kişilerde hayal kırıklığı yaratmıştı. Hatta bazı yorumlarda şarkının vasat olduğunu ve grubun ünlü olduğu için iyi bir derece aldığını söyleyenler de var. Tabii ki bu yorumlar Ne Ver Ne Boisia’nın en başarılı anadilde şarkılardan biri olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Grubun sahnesininse biraz amatör durduğunu belirtelim.

Bir dönem Türkiye'yi temsil etmişti, İşte son hali

Şebnem Paker – Dinle (Türkiye 1997)

Kuşkusuz ülkemizin gönderdiği en etkileyici isimlerden bir tanesi Şebnem Paker. Etnik temaları bolca içeren her iki şarkı da oldukça güzel ve akılda kalıcı. Şarkıların performanslarını izledikçe Şebnem Paker’in Eurovision için ne kadar doğru bir isim olduğunu tekrar hatırlıyoruz. Başarı da, Grup Etnik’in payını da unutmuyoruz tabii ki.

BONUS

Gönül isterdi ki bu şarkıları Bonus kısmına değil, ana listeye ekleyelim. Fakat 2020 yılı resmi olarak gerçekleşmediği için iki şarkının başarısına dair yorum yapamıyoruz. Bu kısma sadece iki ismi dahil etmemizin nedeni ise bahislerde en önde olan anadilde şarkılar olmaları. Yoksa 2020 senesi anadilde birçok güzel şarkı barındırıyor (Feker LAibi, Hasta la vista, Solovey …)

Diodato nell'Arena di Verona deserta commuove l'Europa - R 101

Diodato – Fai Rumore (İtalya 2020)

Faii rumoreeee…. Diodato’yu Eurovision’da izleyememek fanlar için oldukça üzücü iken kendisinin bu sene San Remo’ya katılmayacağını açıklaması da bir hayli hayal kırıklığı yarattı. En azından elimizde mükemmel diye tabir edebileceğimiz Arena di Verona performansı var.

Gjon's Tears to Rotterdam for Switzerland with “Répondez-moi” – ESCBubble

Gjon’s Tears – Répondez Moi (İsviçre 2020)

Eurovision’da ki akılda kalıcı melodiler diye bir liste yapmış olsak zirveye oynayacak bir şarkı. Fransızca slow şarkılardan pek hoşlanmayanlar tarafından bile sevilen Repondez Moi 2020 bahislerinde birinciliği oynayanlardan bir tanesiydi.

BİZİ TAKİP ET

700BeğeniBeğen
2,800TakipçiTakip Et
11,589TakipçiTakip Et
1,220AboneAbone Ol

TWİTTER

38 dakika önce
Bugün ikinci yarı finalin ikinci yarısında yer alan 8 ülke ilk provasını gerçekleştirdi.

Sizin bugünkü provalardan favorileriniz hangi ülkelerdi?

🔗İlk prova incelemeleri: https://t.co/GzhHUULfdF https://t.co/vILkY0tyS2
Eurovisn_Turkey photo
1 saat önce
Bugün gerçekleşen provaların sahne arkası görüntüleri. https://t.co/V1h4JG7PLs Eurovisn_Turkey photo
1 saat önce
Provalar sonrası basın merkezinde yapılan oylamanın sonuçları. https://t.co/cT4QK1WIw2 Eurovisn_Turkey photo

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON HABERLER