2023 Eurovision: Ev sahibi olmak isteyen şehirler

0

Avrupa Yayın Birliği, 2023 Eurovision’un Ukrayna’da gerçekleşmeyeceğini ve BBC ile görüşmelere başladığını açıklamıştı. Bu kararın ardından Birleşik Krallık’taki şehirler ev sahipliği yapmak için aday yarışına girdi. Peki hangi şehirler Eurovision’a ev sahipliği yapmak istediğini açıkladı. Bu şehirlere bir göz atalım…

Glasgow (İskoçya)

İskoçya’nin en büyük ikinci şehri olan Glasgow 2023 Eurovision için aday şehirler arasında yer alıyor. İskoçya Başbakanı Nicola Sturgeon ev sahipligi için OVO Hydro’yu işaret etti.

14.300 kapasiteli olan OVO Hydro 2013 yılında hizmete açıldı. Eurovision Şarkı Yarışması: Fire Saga’nın Hikayesi filminin mekanlarından biri olarak kullanıldı.

Edinburgh (İskoçya)

8 choses à faire à Édimbourg en une journée - À la découverte des joyaux  d'Édimbourg : Guides Go

İskoçya’nın başkenti Edinburgh, Eurovision’a ev sahipliği yapabileceğini açıkladı. Şehir 1972 yılında yarışmaya ev sahipliği yapmıştı.

Aberdeen (İskoçya)

P&J Live – Aberdeen's state-of-the-art event complex

Aberdeen, Eurovision’a ev sahipliği yapmak için bir teklif üzerinde çalışıyor. Teklifte yarışmanın 2019 yılında açılan 15 bin kapasiteli P&J Live’da gerçekleşmesi önerilecek.

Belfast (Kuzey İrlanda)

File:The Odyssey - Belfast.jpg - Wikimedia Commons

Kuzey İrlanda’nın hem en büyük şehri, hem de başkenti olan Belfast, 2011 yılında MTV EMA’ya ev sahipliği yapmıştır. 11 bin kapasiteli SSE Arena’nın yarışma için uygun olabileceğini düşünüyoruz.

Cardiff (Galler)

Millennium Stadium to be renamed Principality Stadium from January 2016 |  Wales rugby union team | The Guardian

Galler’in başkenti ve en büyük şehri olan Cardiff, Eurovision’a ev sahipliği yapmak istediğini açıklayan şehirlerden biri oldu. 2023 Eurovision’a olası ev sahipliği için ise 1999 yılında yapımı tamamlanan ve 74.500 kapasiteli olan Milenyum Stadyumu önerildi.

Mekan birçok dünya starını ağırladı ; FA Cup ve 2016-2017 sezonunda UEFA Şampiyonlar Ligi finaleine ev sahipliği yapmıştı. Mekan’ın sözcüsü konu ile ilgili bir açıklama yapmıştı.

“2023 Eurovision Şarkı Yarışması’na burada, Milenyum Stadyumunda ev sahipliği yapma fırsatını çok isterdik. En büyük sanatçıları ve spor müsabakalarını başarıyla ağırlayan 20 yıllık bir geçmişimiz var. Dünyanın en büyük ve en sevilen müzik yarışması Eurovision’u listeye eklemek son yirmi yılın zirvesi olacaktır.”

Birmingham

Resorts World Arena - Visit Birmingham

İngiltere’nin en büyük ikinci şehri olan Birmingham 1998 yılında Eurovision’a yaptığı ev sahipliği ile biliniyor. 1998 yılında yarışmaya 15 bin kapasiteli National Indoor Arena ev sahipliği yapmıştı. Birmingham’ın olası ev sahipliğinde tekrar aynı yerde yapılır mı bilmiyoruz ancak 15.685 kapasiteli Resorts World Arena ev sahipliği için yeşil ışık yaktı. Mekan, BBC müzik ödülleri gibi birçok müzik etkinliğine ev sahipliği yapmıştı.

Manchester

L'AO Arena d'ASM Global à Manchester dévoile une réinvention dramatique de  la salle légendaire, qui s'étendra sur trois ans et représentera plusieurs  millions de dollars | Business Wire

İngiltere’nin en büyük üçüncü şehri olan Manchester Eurovision’a sıcak bakan şehirlerden biri oldu.

Manchester Şehir Konseyi, Twitter’da “Eurovision 2023’e ev sahipliği yapmak için mükemmel bir yer düşünebiliriz” diye bir tweet attı.

Mekana gelince, 21 bin kapasiteli Manchester Arena potansiyel adaylar arasında yer alabilir. Lady Gaga, Rihanna, Beyoncé gibi birçok yıldız konser vermişti.

Liverpool

Arène de Liverpool

Liverpool Eurovision’a ev sahipliği yapmak isteyen bir diğer şehirlerden biri oldu.

Liverpool Belediye Başkanı Joanne Anderson, “Ukrayna halkıyla dayanışma içindeyiz ve Liverpool’un 2023 Eurovision Şarkı Yarışması’na ev sahipliği yapma fırsatını istiyoruz ve bunu yaparken harika ülkelerini saygıyla anıyoruz.” dedi. 2008 yılında açılan 11 bin kapasiteli Liverpool Arena veya M&S Bank Arena yarışmaya ev sahipliği yapabilir.” dedi.

Londra

The O2 Arena • OStadium.com

Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan, 2023 Eurovision’a ev sahipliği yapmak istediğini açıkladı. İngiltere’nin başkenti Londra Eurovision’a 1960,1963,1968 ve 1977 yıllarında ev sahipliği yapmıştır. 20 bin kapasiteli The O2 Arena potansiyel mekanlar arasından ön plana çıkıyor.

Leeds

Leeds First Direct Arena

Leeds Belediye Meclisi, Eurovision’a ev sahipliği yapmak için bir teklif sunacağını açıkladı. Leeds’in seçilmesi durumunda yarışma 13.781 kapasiteli First Direct Arena’da gerçekleşecek.

Wolverhampton

Molineux Stadium • OStadium.com

Wolverhampton’ın eski belediye başkanı, Eurovision’un Wolverhampton’da gerçekleşmesi gerektiğini söyledi.

“Liam Payne’i davet edeceğim ve onu tek seferlik bir şov için One Direction ile yeniden bir araya gelmesi ve sahne alması için teşvik edeceğim.”

Olası ev sahipliğinde yarışma 32 bin kapasiteli Molineux Stadyumunda gerçekleşebilir.

Sheffield

Sheffield FlyDSA Arena introduces new SIV Live app - Sports Venue Business  (SVB)

Belediye meclis üyesi Ben Miskell, 13 bin kapasiteli Sheffield Arena ile Eurovision’a ev sahipliği yapmak istediklerini açıkladı.

Brighton

Brighton : Climat, Température, Quand partir, Météo…

1974 yılında Eurovision’a ev sahipliği yapan Brighton, 2023 Eurovision için yeşil yakan şehirlerden biri oldu.Brighton Eurovision’a ev sahipliği yapmak için hevesli olsa da şehirde büyük kapasiteli bir mekan bulunmuyor.

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir