29 Kasım’da Junior Eurovision’da “Forever” adlı şarkısıyla Kazakistan’ı temsil edecek olan Karakat Başanova ile bir röportaj gerçekleştirdik. Favori isimler arasında yer alan Karakat sorularımızı cevapladı.

-Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Adım Karakat Bashanova, 12 yaşındayım. Bu yıl Junior Eurovision Şarkı Yarışması’nda Kazakistan’ın temsilcisiyim. Ünlü Kazak opera sanatçısı Kulyash Baiseytova’nın adını taşıyan Müzik Okulunun altinci Rus sınıfında okuyorum. Keman ve piyano çalıyorum.

-Yeteneğiniz nasıl keşfedildi?

Babam her zaman şarkıcı olmamı istedi. Mesela, çok küçükken, ağladığımda, müzik çalarak sakinleştirirdi beni. Müziğe ilgimi uyandıran oydu.

-En büyük hayaliniz nedir?

-Birçoğu var, bunlardan biri: St. Petersburg’un büyük sahnesinde keman çalmak isterdim, çünkü orada en ünlü köprü, Hermitage Müzesi ve çok güçlü bir tiyatro bulunuyor. Hayalimin gerçekleşmesini gerçekten çok isterdim.

– Ulusal finale katılmaya nasıl karar verdiniz?

Yarışma hakkındaki bilgileri ilk gören ablamdı. Аma dikkat etmedim, çünkü 2018 yılında ulusal final kurallarına göre kendi yazdığım bir şarkıyı icra etmem gerekiyordu, kuralların değiştiğini bilmiyordum. Kuralların değiştirdiğini bana Dimaş Kudaibergen’in kız kardeşi Rauşan söyledi. Böylece ‘Stone Cold’ şarkısının cover’ını kaydettim ve Junior Eurovision ulusal finaline katılım için  başvurumu gönderdim.

– Bize biraz “Forever” adlı şarkınızdan bahseder misiniz?

Bestecim Hamit Şangaliev ile ilk tanıştığımda bana “Kim ya da ne hakkında şarkı söylemek istiyorsun?” diye sordu. Başlangıçta bunu söylemekten çok korkuyordum ama sonra cesaret edip şarkıyı babama adamak istediğimi söyledim.

Karakat Bashanova from Kazakhstan - Junior Eurovision 2020

– Daneliya Tuleshova ve Yercan Maksim’in performansı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ülkemizi çok iyi temsil ettiler. Yercan muhteşem bir performans sergiledi ve Daneliya güzel süslemelere sahipti.

-Junior Eurovision’a nasıl hazırlanıyorsunuz?

Şimdi günde iki saat vokal yapıyorum, haftada iki kez oyunculuk kurşuna gidiyorum, аyrica yönetmenle birlikte son şarkı için hazırlanıyoruz.

-Junior Eurovision sizin için ne ifade ediyor?

Bu yarışma benim için çok şey ifade ediyor, çünkü hayatımın en güzel anları bu yarışma sırasındaydı ve en önemlisi, uzun yıllar hayal kurduğum babama adanmış bir şarkı yayınlandı. Bunun için bir klip de çektik. Vokal ve oyunculuk konusunda birçok ders aldım, tam bir gerçek ünlü şarkıcı gibi.

-Türkiye’ye hiç gittiniz mi, Türkiye hakkında düşünceleriniz nedir?

Ne yazık ki hayır, ama oraya gitmek istiyorum çünkü kendime yeni bir şeyle ilham vermek istiyorum.

-Bu yıl da internet üzerinden oy kullanmak mümkün olacak ve Türkiye de oy kullanabilecek. Türkiye’ye veya takipçilerimize mesajınız var mı?

Herkese merhabalar! Beni desteklediğiniz için çok teşekkür ederim, çok memnunum. Umarım beklentilerinizi karşılayacağım. Şimdi yardımınıza ihtiyacım var, bana oy vermenizi rica ediyorum! İlginiz için teşekkür ederim, sizi seviyorum!

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir