İtalya’yı Måneskin temsil edecek

0

65.Eurovision Şarkı Yarışması’nda İtalya’yı “Zittı e buoni” adlı şarkısıyla Måneskin temsil edecek.

Bu hafta gerçekleşen Sanremo Müzik Festivali’ni bu yılın favori adaylarından Måneskin kazandı. Sevilen grup böylece ülkesini Eurovision’da temsil edecek.

Måneskin kimdir?

Måneskin, baş vokalist Damiano David, basçı Victoria De Angelis, gitarist Thomas Raggi ve davulcu Ethan Torchio bir araya gelmesiyle Roma’da kurulan bir rock grubudur.

Grup üyeleri birbirleriyle ilk olarak aynı ortaokulunda okumaları sonucu tanıştı ve arkadaş oldu. 2016’da, Roma’nın Monteverde kentinde liceo scienceifico J.F. Kennedy’nin öğrencileriyken bir grup kurmaya karar verdiler ve grubun adı, yeni çıkan gruplar için yerel bir müzik yarışması olan Pulse’a kaydolmaları gerektiğinde seçildi. Danimarkalı olan Victoria’dan bazı Danca sözcükler atmaları istendiler ve Måneskin (“kaçak içki”) konusunda anlaştılar.

Daha sonra Roma’nın Colli Portuensi semtinin sokaklarında ve Via del Corso da dahil olmak üzere Roma’nın tarihi merkezinde sokak çalgıcılığı yaptılar.Kendi şehirleri dışındaki ilk canlı konserlerinden biri, 2016 Bağımsız Kayıt Etiketleri Toplantısı’nda Faenza’da gerçekleşti. Gösteriye yaklaşık 30 kişi katıldı. Grubun bazı canlı şovlar da sergilediği Danimarka gezisinin ardından Måneskin, ünü yayılmaya başladı ve konser teklifleri arttı.

Ün artışı ve kitlelerinin büyümesiyle birlikte ilk single’ları olan “Chosen”, 24 Kasım 2017’de Sony Music tarafından yayınlandı ve İtalyan FIMI Singles Chart’ta 2 numaraya yükseldi.

23 Mart 2018’de grup, çıkış trendini sürdürerek ilk İtalyanca single “Morirò da re” i çıkardı. Måneskin’in “Morirò da re” içeren ve ardından ballad single’ı “Torna a casa” nın yer aldığı ilk stüdyo albümünü 26 Ekim 2018’de yayınlandı. Il ballo della vita adlı albüm ve single “Torna a casa” İtalya listelerinde zirveye ulaştı. Albümün tanıtımı için grup teatral olarak This Is Måneskin adlı bir belgesel film yayınladı.

Filmin prömiyeri 26 Ekim 2018’de İtalya’da yapıldı. İzleyicilerden büyük beğeni toplayan bu tanıtımla birlikte iyice tanınır hale gelmişlerdi.

Photo by: Gabriele Giussani

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir