July 13, 2024
Tusse sorularımızı cevapladı

Eurovision Şarkı Yarışması’nda İsveç’i “Voices” adlı şarkısıyla temsil edecek olan Tusse ile bir röportaj gerçekleştirdik. Başarılı şarkıcı merak edilen tüm soruları cevapladı.

-Birkaç yıldır müzik sektöründesiniz. Merak ediyoruz, müziğe nasıl başladınız? Sizi müzik sektörüne yönlendiren ilham veren insanlar var mıydı?

Müzik benim kanımda var. Kongolu mirasımdan ve oradaki kültürün üzerimdeki etkisinden kaynaklanıyor. Ne zaman büyük bir şey olsa şarkı söyler ve dans ederdik. Ayrıca her pazar kilisede şarkı söylerdik. Bu yüzden müzik her zaman hayatımın büyük bir parçası oldu. İsveç’e geldiğimde şarkı söylemeye ve dans etmeye devam ettim ve o zamandan beri de aynısını yapıyorum.

-Henüz 19 yaşındasınız ve Avrupa’nın en büyük müzik şovunda yarışacaksınız. İsveç’i bu kadar büyük bir platformda temsil etmek nasıl bir duygu?

Eurovision Şarkı Yarışması benim için çok şey ifade ediyor çünkü İsveç’i temsil ediyorum ve Eurovovision, temsil edilen ülkeleri birleştirmek için harika bir platform. Loreen’in 2012’de Euphoria ile sergilediği performansı gördüğümden beri burada olmak hayalimdi. O zaman 10 yaşındaydım, onun seyirciye olan etkisinden ve muhteşem vokallerinden gerçekten etkilenmiştim.

Tusse (Sweden 2021)

-Melodifestivalen’de yer almaya nasıl karar verdiniz? Ehliyet sınavınız olduğu için neredeyse “Voices” şarkısının kaydetmeyeceğinizi duyduk. Melodifestivalen katılımınızın geçmişinden biraz daha bahseder misiniz?

“Voices” şarkısını duyar duymaz katılmaya karar verdim. İşin eğlenceli yanı, bir matematik sınavı ve ehliyet sınavım nedeniyle şarkıyı kaydetmek için zaman bulmakta zorlandım. Ancak lisem, gidip şarkıyı kaydedebilmem için testi ertelemeye karar verdi. Şarkının yazarları Joy Deb, Linnea Deb, Jimmy “Joker” Thörnfeldt ve Anderz Wrethov ile çalışırken çok eğlendim. Bana “Voices” şarkısını söylememi önermeden önce pek çok şarkı yazdığımızı hatırlıyorum. Ama bu şarkıyı duyduğumda hemen evet dedim çünkü şarkı çok fazla duygu, umut ve gücü temsil eden inanılmaz bir şarkıydı. Ve ona aşık oldum.

Melodifestivalen’i toplam 1 milyon oyla kazandınız ve Loreen gibi büyük isimlerden de büyük destek aldınız. Bu destek hakkında ne düşünüyorsunuz?

İnanılmazdı. Amacım sahnede geçirdiğim zamanın tadını çıkarmak ve her şeyimi vermekti. Charlotte Perrelli, The Mamas, Eric Saade, Dotter vb. ile aynı sahneyi paylaşmaktan da heyecan duydum. Kazanan olarak ismimi duyduğumda buna inanamadım. Eric Saade, The Mamas veya Dotter’ın kazanabileceğini düşündüğümü hatırlıyorum. Bu yüzden Eurovision’da olmak gerçekten gurur verici.

-“Voices”in sözlerine bakarsak, arkasında derin, anlamlı mesajlar buluyoruz. Şarkınızın mesajını kişisel olarak sizin için nasıl tanımlarsınız?

“Voices”, umutla ilgili ve herkesin sesini duyurmayı hak ettiğini anlatan bir şarkı. Dışarıda sesi olmayan pek çok insan var ve şarkımın onlara özgür doğduğumuzu, önümüzde milyonlarca fırsat olduğunu hatırlatmasını istiyorum. Hepimizin duyguları ve düşünceleri var. Bunlar bizi daha güçlü kılıyor, çünkü hepimiz bu işin içindeyiz. Bizi ayıran şeyden daha çok ortak yönümüz olduğuna inanıyorum. Öyleyse, hiç kimse yalnız hissetmemeli çünkü bazen hepimiz bu duyguya sahibiz, bu da aslında yalnız olmadığımız anlamına gelir, hissettiğimiz ortak şeyler, aynı zamanda bizi birbirimize bağlayan şeyler.

-Mayıs ayında Eurovision’da sizi sahnede görmek için sabırsızlanıyoruz, ancak merak ediyoruz, Eurovision 2021 için sahnelemeniz hakkında bize biraz bilgi verebilir misiniz? Melodifestivalen’de gördüklerimize benzer olacak mı?

Sahne, Melodifestivalen’de gördüğünüze oldukça benzeyecek, ancak daha büyük ve daha özgün görünmesini sağlamaya çalıştık. Görsellerde bazı değişiklikler yaptık ve kıyafeti daha da büyütmek için bazı değişiklikler yaptık

-Son olarak, Türkiye’deki tüm okuyucularımıza ve hayranlarınıza son bir mesajınız var mı?

Performansımı izleyip şarkıyı dinlediğinizde, sadece neyi temsil ettiğini, anlamının ne olduğunu düşünün. Bu şarkı herkes için. Hepimiz kendimizden daha büyük bir şeyin parçasıyız. Bu yüzden, şarkıyı duyduğunuzda ve performansı gördüğünüzde güç, umut ve bağlantı hissederseniz, lütfen oy verin derim. Desteğiniz için herkese çok teşekkür ederim.

Photo by: Gustav Ike & Streetchic Media