July 20, 2024
Eurovision 2022 İsrail

Linet’in Eurovision adaylığı tehlikeye girdi

Ünlü Şarkıcı Linet, İsrail’i Eurovision’da temsil etmek için, XFactor yarışmasında seçmelere katılmıştı. Büyük beğeni alarak bir üst tura yükselen Linet ile ilgili İsrail’de yeni bir tartışma başlatıldı. Linet’in Mavi Marmara saldırısına yönelik bir mitingte yaptığı konuşma videosu paylaşılarak tepki gösterildi.

Yapımcıya yakın bir kaynak “Şovdaki isimlerin bu olaydan haberi yoktu” dedi.

İsrailli haber sitesi Ynet’in Kültür Editörü Ran Boker, Twitter’da Linet Menaşi’nin 2010’da Mavi Marmara saldırısı sonrası tepki mitinginde yaptığı konuşmasından ekran görüntüsü paylaştı ve şöyle dedi:

“X Factor starı Linet: Anti İsrail mitinginde göründü, şimdi ise Eurovision’da İsrail’i temsil etmek istiyor. X Factor programının yapımcısından bir kaynak: Bu olay programdaki kişiler tarafından bilinmiyordu”

Linet: O konuşmamda dünya barışını vurguladım

Linet ise haberler çıkar çıkmaz Ynet editörüne ulaştı ve şu açıklamayı yaptı:

“Ben her zaman barışçıl yollara inandım ve müziğimi insanlar arasında bir köprü olarak kullanıyorum. Her türlü şiddete karşı olduğumun altını çizmek gerek. Hatta o konuşmanın sonunda şöyle özetledim: ‘Yaşasın kardeşlik ve birlik, yaşasın cihanda barış.’”

Linet 5 Haziran 2010 tarihinde, Mavi Marmara saldırısının ardından düzenlenen  Milli Görüş mitinginde kısa bir konuşma yaparken görülüyor.

Konuşmanın tam metni:

“Her gün biraz daha kirlettiğimiz dünyada, barışı, kardeşliği dostluğu egemen kılmak, hepimizin görevidir. 500 yılı aşkın zamandan beri bu ülke topraklarında yaşayan bir ailenin bireyi olarak ülkemle ve bayrağımla gurur duyuyorum. Uluslararası sularda yaşanan saldırıyı bu duygularla şiddetle kınıyorum. Yaşasın dünya kardeşliği, yaşasın dünya barışı.”

İsrail kamuoyu bu haberden sonra ikiye bölündü. Eurovision’da İsrail’i temsil etmemesi gerektiğini savunan görüş başı çekti, fakat “belirsiz görüntülerle hedef göstermenin yanlış olduğunu” savunup Linet’e sahip çıkan yorumlar da yapıldı.

Kaynak: Serbestiyet.com