July 20, 2024
Eurovision 2024 İsrail Temsilci 2024

Israil’i Eden Golan temsil edecek

Israil’i Eden Golan temsil edecek

68.Eurovision Şarkı Yarışması’nda İsrail’i Eden Golan temsil edecek.

İsrail devlet kanalı KAN, bu yıl Eurovision temsilcisini ‘The Next Star’ adlı ulusal final ile belirledi. Aylarca süren elemelerin ardından bu gece dört finalistin yarıştığı büyük final gerçekleşti. Eden Golan, juri ve halk oylamasında birinci olarak İsrail’i Eurovision’da temsil etmeye hak kazandı.

Golan, yarışma sırasında Eurovision ile ilgili açıklamalar yaptı.

“Tüm Avrupa’nın önünde durup ulusumuzu ayağa kaldırmak istiyorum. İsrail’de doğdum ve burada kendimi gerçekten evimde hissediyorum. Dünyada beni bu yıl Eurovision’da milletimizi temsil etmekten daha heyecanlandıracak hiçbir şey yok.”

KAN, Eurovision için şarkı başvurularını Ocak ayında başlatmıştı. Başvurular 11 Şubat’ta sona erecek. Eden’in Eurovision şarkısı Mart ayında yayınlanacak. Şarkının sözlerinde İbranice sözlerin yer alması zorunlu hale getirildi.

Eden Golan kimdir?

İsrailli-Rus kökenli olan Eden Golan, 5 Ekim 2003 tarihinde dünyaya geldi. 2009 yılında ülkesinden ayrılarak babasının işi nedeniyle Rusya’nın başkenti Moskova’da yaşamaya devam etti. Bir süre Miami’de de yaşadı. 2022 yılında ise ülkesi İsrail’e geri döndü.

2015 yılında Rusya’nın Junior Eurovision elemelerine katıldı ve beşinci sırada tamamladı. 2018 yılında Rusya’nın “O Ses Çocuklar” yarışmasında finale kaldı. Hemen sonra Cosmos Girls grubuna katıldı ve bir yılın ardından solo kariyerine başladı. Kariyeri boyunca birçok single yayınladı.