Ipsos’tan Eurovision araştırması!

Türkiye, 2020 Eurovision’u en çok izlemek isteyen ülke oldu!

Bir araştırma şirketi olan Ipsos, 16 Mayıs’ta gerçekleşecek olan “Europe Shine A Light” öncesi Eurovision Şarkı Yarışması’na olan ilgiyi ölçmek ve oranları karşılaştırmak için küresel bir anket gerçekleştirdi.  Türkiye’nin ön sıralarda olması dikkat çekti.

Ankete katılan 12 Avrupa ülkesi ve Avustralya’nın oylamalarına göre, yetişkinlerin % 94’ü Eurovision’u duyduklarını, % 63’ü en az bir kez izlediklerini ve %10’u oy kullandıklarını söylüyor. Avrupa ve Avustralya dışında, ortalama %40 oylamanın yarışmayı duyduğunu, %17 ise en az bir kez izlediklerini belirtmiştir.

Eurovision Şarkı Yarışması’nı bilen beş yetişkinden yaklaşık ikisi (Avrupa’dan %38 ve dünyanın diğer bölgelerinde % 45) yarışma iptal edilmeden önce bu yıl yarı final veya finalden herhangi birini izleyebileceklerini söyledi.

Yarışmaya katılan ülkeler arasında %63’ü en az bir kez yarışmayı izlediklerini söylüyor. Bu ülkeler arasında en yüksek izlenme oranı İsveç (% 86), Türkiye (%82), İspanya (% 80), Hollanda ve Polonya (% 73) ve Rusya’da (% 72). Buna karşılık İtalya’da (% 34), Avustralya’da (% 36), Macaristan’da (% 43) ve Fransa’da (% 45) yarısından en az bir kez izlediklerini söylüyor.

Yarışmaya katılan ülkelerdeki her on kişiden biri, en az bir şarkı için oy kullandıklarını söylüyor. İnsanların bir şarkı için oy kullanma olasılığı en yüksek olan ülkeler İsveç (% 23), Türkiye (% 17), Polonya (% 15), Hollanda ve Almanya (% 11) ve Birleşik Krallık ve Ispanya (%10). Buna karşılık, Fransa ve Avustralya (%3) oy kullandıklarını söylüyor.

Yarışma iptal edilmeden ve özel bir etkinlikle değiştirilmeden önce, Avrupa ve Avustralya’da ortalama %38, bu yıl yarı final veya finalden herhangi birini izleyebileceklerini söyledi. Ülke birkaç yıl önce katılmayı bıraksa da izleme oranı Türkiye’de (% 56) en yüksekti, bunu Polonya (% 52) ve İsveç, İspanya ve Hollanda (% 49) izledi. Fransa (% 17), Avustralya (% 24) ve Macaristan’da (% 25) en düşüktü. Macaristan, bu sene katılmayan diğer Avrupa ülkesi.

Source: Ipsos.com
ALTERNATIF EUROVISION YAYININA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir