Münir Nurettin Selçuk ile tiyatro sanatçısı Şehime Erton’un oğlu, Türk müziğinin usta ismi piyanist, besteci ve yorumcu Timur Selçuk dün geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetmişti.

Müzik hayatında “İspanyol Meyhanesi”,  “Ayrılanlar İçin”, “Sen Neredesin” ve “Bugün Yarın Daima” gibi unutulmaz eserlere imza atan sanatçı, bugün saat 14.00’te Zincirlikuyu Camii’nde düzenlenen törenle, son yolculuğuna uğurlandı.

Cenaze töreninde Selçuk’un eşi Handan Selçuk taziyeleri kabul etti. Cenaze namazına Selçuk’un yakınlarının yanı sıra Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un ile sanat ve müzik dünyasında çok sayıda kişi katıldı.

Timur Selçuk son yolculuğuna uğurlandı - 4

Selçuk’un eşi Handan Selçuk, “Konuşmak istemiyorum, beni mazur görün. Acımı kendim yaşamak istiyorum. İlginize teşekkür ederim” dedi.  Kızı Meran Selçuk ise, “Hepimize emanet onun sanatı. Onun yolunun yolcusu olacağız” ifadesini kullandı.

Cenaze törenine katılmak üzere camiye gelen isimlerden Müjdat Gezen, şunları söyledi:

“1960 yılından beri tanırdım Timur’u. Çünkü annesi ile Şehir Tiyatrosu’nda beraber oynardık. Münir amca da, babamın radyodan arkadaşıydı. Çok severdi. Dostluğumuz bugüne kadar sürdü. Bugünden sonra kısmet değilmiş. Müzik adamı olarak da çok iyiydi ama Timur, insan olarak çok tatlı bir çocuktu. Allah rahmet eylesin. İyi kalpliydi, iyi adamdı, iyi besteciydi, iyi müzik adamıydı, sanatçı ana-babanın oğluydu”

Kurtalan Ekspres grubunun Bas Gitarcısı, Müzisyen Ahmet Güvenç ise,

Timur hoca çok önemliydi. Onun dershanesinde senelerce ders verdik. Yeni nesillere bilgi aktarmayı, ders vermeyi biz ondan öğrendik. Benim için çok değerliydi. Çok büyük bir varlığımı kaybetmiş oldum. Nurlar içinde yatsın” dedi.

Timur Selçuk son yolculuğuna uğurlandı - 2

Eurovision hayranları için önemli bir yere sahipti

1974 yılında ‘Eurovision Türkiye’ elemeleri’nin jıngle müziği ‘Çoban Yıldızı’nı düzenledi ve orkestrasıyla yeniden seslendirdi.

1975 yılında Semiha Yankı ile katıldığımız ilk Eurovision’da orkestra şefliği görevini üstlendi.

1989 yılında Grup Pan’ın ‘Bana Bana’ adlı şarkısını besteledi ve 1975 yılından sonra yeniden orkestra şefliği görevini üstlendi. Ayrıca Eurovision Türkiye elemeleri için birçok şarkı bestelemiştir.

Timur Selçuk’un cenaze töreninden görüntüler.

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir