Özkan Uğur hayatını kaybetti

0

Mazhar Fuat Özkan (MFÖ) grubunun üyesi müzisyen Özkan Uğur 69 yaşında hayatını kaybetti.

Uğur’un ölüm haberini Sağlık Bakanı Fahrettin Koca verdi. Koca, Twitter’da yaptığı paylaşımda “Sevgili Özkan Uğur’u kaybettik. Her kulak verene dost ve kaynağı gönül olagelen bu sesi unutmayacağız. Çok üzgünüz. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum” ifadelerini kullandı.

Başta sanatçılar ve siyasiler olmak üzere çok sayıda kişi de Uğur’un ölümü sonrasında taziye mesajları paylaştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü sahibi olduğunu hatırlattığı Uğur için Twitter hesabından bir paylaşım yaptı.

Uğur, 2013 yılında lenf kanserine yakalanmıştı. Bu hastalığı atlatan Uğur, 2020 yılında tekrar kanser tedavisi görmeye başlamıştı.

Eurovision’da MFÖ

Özkan Uğur, ilk kez 1978 yılında Grup Karma ile “İmkansız” adlı şarkıyla Türkiye ulusal finaline katılarak dördüncü oldu.

MFÖ, 1981 yılında Türkiye ulusal finalinde Nükhet Duru ile “İstanbul İstanbul” şarkısını yorumladı. Bir sene sonra ise MFÖ, Şenay’a “Müzikle Yaşam” şarkısında eşlik etti ve şarkı 1982 yılında ulusal finale kaldı. Ancak, grup üyeleri kayıtların Eurovision için yapıldığını bilmedikleri için bu karara itiraz etti ve şarkı finallerden çekilmek zorunda kaldı.

MFÖ, 1985 yılında ‘Diday Diday Day’ ve 1988 yılında ‘Sufi’ ile Eurovision’da Türkiye’yi temsil etti. MFÖ, 1987 yılında ‘No Problem’ adlı şarkısıyla Türkiye ulusal finaline katıldı ancak istediği başarıyı elde edemedi.

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir