July 24, 2024
Türkiye

Nilgün Onatkut Eurovision macerası ile ilgili konuştu

Nilgün Onatkut Eurovision macerası ile ilgili konuştu

Nilgün Onatkut, 1984 yılında Beş Yıl Önce On Yıl Sonra grubunun “Halay” şarkısıyla ülkemizi Eurovision’da temsil etti.Şarkı, o güne kadar Türkiye’nin en yüksek Eurovision puanını aldı. Nilgün Onatkut Hürriyet gazetesi ile gerçekleştirdiği röportajda Eurovision macerasından da bahsetti.

“Yarışmada o zamanki en iyi puanı aldık”

“1983’te ‘Atlantis’ adlı şarkıyla Türkiye’deki Eurovision seçmelerine katılmıştık. Ama o yıl Çetin Alp’i gönderdiler. 1984’te tekrar elemelere dahil olduk ve Lüksemburg’daki Eurovision’a gitmek için seçildik. O yıl Eurovision’da bir ilki gerçekleştirdik. Türkiye’nin o güne dek aldığı en iyi dereceyi, 12’nciliği getirdik. 7 ülkeden oy alınca gözlerimize inanamadık. Şarkı da performansımız da çok güzeldi. O zamana kadarki ülkenin en yüksek puanı 37’yi de almıştık. Bu durum daha çok tanınmamıza neden oldu.”

Nilgün Onatkut’un oğlu Uğur Onatkut da annesi gibi 2011 yılında Yüksek Sadakat grubuyla Eurovision’a katıldı. Sanatçı, hislerini şöyle dile getiriyor:

“Oğlumun da o sahnede olacağını öğrendiğimde çok heyecanlandım ve duygulandım. Her sanatçının Eurovision heyecanını tatmasını isterdim. O bambaşka bir şey. Mesela orada sahneye nasıl çıkıp indiğimi hiç hatırlamıyorum. Türkiye’yi temsil ediyorsunuz ve bu büyük milli bir olay.”

Kaynak: Hürriyet