July 20, 2024
Türkiye

Bilgen Bengü Eurovision ile ilgili konuştu

Bilgen Bengü Eurovision ile ilgili konuştu

1970’li yıllara damga vuran Cici Kızlar grubunun üyelerinden Bilgen Bengü, 1975 yılında “Delisin” adlı şarkılarıyla katıldıkları Eurovision elemelerinden bahsetti.

Bilgen Bengü, Eurovision elemelerine nasıl katıldıklarını anlattı.

“Sanar Yurdatapan, Eurovision için seçmelere katılacağımı söyledi. Attila Özdemiroğlu’nun ‘Delisin’ şarkısını getirdiler. Lale Mansur ile bir ay kaeografi çalıştık. Halk oylaması ve TRT jürisinin oylamalarıyla ikişer tane, birinci, ikinci ve üçüncü seçiliyordu. Semiha Yankı’nın ‘Seninle Bir Dakika’sı ile ‘Delisin’ birinci oldu. O yıl İsveç’in başkenti Stockholm’de düzenlenen yarışma için kura çektik. Yaşça en küçük (15) ben olduğum için kurayı bana çektirdiler ve boş kağıdı çektim. Şebnem ve Birnur ile çok üzüldük ve ağladık”

Kura sonucu elenmelerinin ardından Türkiye’nin ‘Cici Kızlar’ı sahiplendiğini söyleyen şarkıcı; “O dönem sadece siyah – beyaz TRT kanalı vardı. Alternatif bir kanal yoktu. Herkes TRT’yi izliyordu. Eurovision seçmeleri de TRT’de yayınlanınca bir gecede ünlü olduk” ifadelerini kullandı.

Semiha Yankı, Eurovision’da sadece 3 puan alabilmiş ve Türkiye sonuncu olmuştu. Bilgen Bengü, “Yarışmaya siz katılsaydınız kaçıncı olurduk sizce?” sorusuna şöyle yanıt verdi: Daha fazla puan alabilirdik. ‘Seninle Bir Dakika’ çok güzel bir şarkı ama ‘Delisin’in enerjisi ve koreografisiyle belki de sonuncu olmazdık. ‘Seninle Bir Dakika’ dinlendikçe güzelleşen bir şarkı” şeklinde sözlerini sürdürdü.

Kaynak: Habertürk